Հայաստանի պատմության թանգարանում «Մայր աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» ժամանակավոր ցուցադրության շրջանակում տեղի կունենա հերթական հետաքրքիր բանախոսությունը։ «Անահիտ աստվածուհու ոսկե և բրոնզե արձանները. կերպար և պատկերագրություն» խորագրով բանախոսությունը կվարի ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի գիտաշխատող, պ․գ․թ․ Հասմիկ Մարգարյանը։
Միջոցառումը տեղի կունենա նոյեմբերի 16-ին՝ ժամը 17:00-ին։ Միացեք՝ բացահայտելու անտիկ Հայաստանի առեղծվածային մշակութային ժառանգությունը։
Բանախոսը կներկայացնի անտիկ Հայաստանի գլխավոր Անահիտ աստվածուհու կրոնական բովանդակության և պատկերագրության հիմնական գծերն ու առանձնահատկությունները:
Անահիտի հնագույն ոսկե արձանի մասին, որը դրված էր Եկեղյաց գավառի Երեզ ավանի հանրահայտ տաճարում, վկայում են հռոմեացի հեղինակ Պլինիոս Ավագի և վաղ միջնադարյան պատմիչները: Ստացված տվյալների հիման վրա բանախոսը կներկայացվի արձանի պատկերագարական վերակազմությունը: Երկրորդ փորձը հիմնված է Սատաղի Անահիտ աստվածուհուն վերագրվող բրոնզե արձանի գեղարվեստական-ոճաբանական վերլուծության վրա:
Կներկայացվեն երկու մոնումենտալ արձանների ոճաբանական և պատմամշակութային համեմատական վերլուծության արդյունքները:
Բանախոսությունից հետո մասնակիցները հնարավորություն կունենան տեսնելու «Մայր աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» ցուցադրությունը:

Another interesting lecture will take place as part of the temporary exhibition “Mother Goddess: From Anahit to Mary” in the History Museum of Armenia. The lecture entitled “The Golden and Bronze Statues of the Goddess Anahit: Image and Iconography” will be delivered by Hasmik Margaryan, a researcher at the Institute of Archaeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia.
The event will take place on 16 November at 17:00. Attend and discover the mysterious cultural heritage of ancient Armenia.
The speaker will present the main features and characteristics of the religious content and iconography of Anahit, the main goddess of ancient Armenia.
The Roman author Pliny the Elder and early medieval historians testify to the ancient golden statue of Anahit, which was placed in the famous temple of Yerez in the province of Yekeghyats. On the basis of the data obtained, the speaker will present an iconographic reconstruction of the statue. The second attempt is based on the artistic-stylistic analysis of a bronze statue attributed to the goddess Anahit from Satala.
The results of the stylistic and historical-cultural comparative analysis of two monumental statues will be presented.
After the speech, participants will have the opportunity to visit the exhibition “Mother Goddess: From Anahit to Mary”.