Թանգարանային առարկաների վերականգնման և կոնսերվացման բաժինը հիմնադրվել է 1945թ.` մաս կազմելով այդ տարիներին Կ.Ղաֆադարյանի ղեկավարությամբ թանգարանում իրականցված մի շարք բարեփոխումների:
Բաժինն ի սկզբանե անմիջական մասնակիցն է Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացվող հնագիտական արշավախմբերի աշխատանքների: Թանգարանի մասնագետների կողմից վերականգնվել և ամրակայվել են Լճաշենի, Արթիկի, Կարմիր բլուրի, Շենգավթի, Լոռի բերդի, Դվինի և այլ հնավայրերի պեղումներից հայտնաբերված տասնյակ հազարավոր հնագիտական եզակի առարկաներ, Հայաստանի տարբեր ազգագրական շրջաններից հավաքված ազգագրական ընդգրկուն նյութ, եկեղեցական պարագաներ և այլն: Նրանցից շատերը ներկայացված են ինչպես թանգարանում, այնպես էլ միջազգային տարբեր ցուցահանդեսներում:
Բաժնի կառուցվածքում գործող լաբորատորիաների աշխատանքային ուղղվածությունը համապատասխանեցված էՀՊԹ հավաքածուներում պահվող առարկաների նյութերի մեծ մասին:Այդ շարքում հիմնական և գերակշռող են գրեթե բոլոր պատմական ժամանակաշրջաններին վերաբերող խեցեգործական առարկաները, հնագիտական և նոր մետաղից նմուշները: Վերականգնվում և ամրակայվում են հավաքածուներում պահվող դեկորատիվ-կիրառական արվեստի նմուշները:Կարևոր մաս են կազմում հատկապես գորգերի, կարպետների, տարազային համալիրների, եկեղեցական հանդերձի վերականգնման աշխատանքները:
Հուշարձանների վերականգնման, ամբողջականացման և կոնսերվացման աշխատանքներին զուգահեռ` մեծ կարևորություն է տրվում դրանց վիճակի վերահսկողությանն ու պահպանության պայմաններին: Ցուցասրահներում ցուցադրվող նմուշների պահպանվածությունը վերահսկելու, ինչպես նաև դրանց հետագա քայքայումը որոշելու և կանխարգելելու նպատակով կատարվում են պարբերական ուսումնասիրություններ սրահներում: Ֆոնդապահոցներում պահպանվող թանգարանային առարկաների վերահսկման, կոնսերվացման անհրաժեշտությունը որոշելու ուղղությամբ էլ անց են կացվում ծրագրային տեխնիկական զննումներ, որոնց ընթացքում արձանագրվում է առարկաների ֆիզիկական վիճակին վերաբերող հիմնական տեղեկությունը:
Վերականգնման բաժինը ՀՊԹ հավաքածուների պահպանման և վերականգնման աշխատանքներից բացի աշխատանքներ է տանում ՀՀ այլ թանգարանների, ինչպես և մասնավոր հավաքածուներից նմուշների վերականգնման և կոնսերվացման ուղղությամբ:
Իր գործունեության ընթացքում բաժինը համագործակցել է Ռուսաստանի (Մոսկվա, Սանկտ Պետերբուրգ), Ֆրանսիայի (Վիեն, Նանտ), Հոլանդիայի (Լեյդեն, Զյութֆեն) և այլ առաջատար ռեստավրացիոն կենտրոնների հետ:Բաժնի աշխատակիցները մասնակցում են միջազգային սեմինարների, վերապատրաստման դասընթացների:
Իր գործունեության ընթացքում բաժինը համագործակցել է Ռուսաստանի (Մոսկվա, Սանկտ-Պետերբուրգ), Ֆրանսիայի (Վիեն, Նանտ), Հոլանդիայի (Լեյդեն, Զյութֆեն) և այլ առաջատար ռեստավրացիոն կենտրոնների հետ:Բաժնի աշխատակիցները մասնակցում են միջազգային սեմինարների, վերապատրաստման դասընթացների:

Department of Restoring and Conserving Museum Objects
The Department of Restoring and Conserving Museum Objects was founded in 1945, as part of the reforms carried out under the guidance of K. Ghafadarian in the museum at that time.
The Department specialists have permanently  taken part in the archeological expeditions , carried out in the republic of Armenia.  They have restored and strengthened tens of thousands unique archeological  objects, found at the excavations of Lchashen, Artik, Karmir Blour, Shengavit, Lori Berd, Dvin and other archeological sites in Armenia, also extensive ethnographic material collected in  different regions ofArmenia, church utensils, etc.  Many of these objects have been exhibited in the museum expositions and various exhibitions abroad.
Work orientation in the laboratories of the Department corresponds to the prevailing materials of the objects kept in the HMA collections.  The Department is mainly engaged in restoring and conserving  objects of clay, archeological and new-type metal of nearly all historical periods.Specimens of decorative-applied art in the collections are restored and strengthened.  Restoration of especially rugs and flat-woven karpets, traditional costume sets, church utensils and vestments comprise an important part.
Parallel to restoration, completion and conservation, great importance is attached to the state control of the objects and their maintaining conditions.  To control the maintenance of the exhibits in the halls, also to define and prevent their possible decay, they are periodically examined in the halls.  To define the necessity of controlling and conserving  the objects kept in the funds,  a technical examination  is carried out, recording the basic information on the physical state of the objects.
Besides these responsibilities in the museum, the  Department performs restoration and conservation of  objects from other museums or private collections.  It has also collaborated with leading restoration centres in Russia,  (St. Petersburg, Moscow), France (Vienne, Nantes) Holland (Leiden, Zutphen) and other  countries. The workers of the Department take part in international seminars and training courses.