Բաժինը ստեղծվել է 1960թ. մարտի 16-ին ՀՍՍՌ ԳԱ № 5/397 որոշման 29-րդ կետի հիման վրա, այն է. Թանգարանում կատարել կառուցվածքային փոփոխություններ, ստեղծել հաշվառման և պահպանման բաժին, նրան հանձնելով թանգարանային բոլոր ֆոնդերը` ինչպես հիմնական, այնպես էլ գիտաօժանդակ և ցուցադրական:
Բաժինը կազմակերպում է թանգարանային առարկաների և թանգարանային հավաքածուների մուտքագրման, հաշվառման, պահպանման, վերականգնման և սպասարկման աշխատանքները:

The department of Cataloguing and Maintaning the HMA collections was founded on March 16, 1960, based on Article 29of the Armenian SSR Government Resolution No. 5/397: “to make structural changes in the museum, to to set up a cataloguing and maintaining department, handing over all museum funds (main, scientific-auxiliary and exhibition) to it.
The Department is responsible for the registration, cataloguing, maintenance, restoration and service of museum objects and collections.