Օգոստոսի 27-ին՝ ժամը 18:30-ին, Կառավարության թիվ 2 շենքում (Արտաքին գործերի նախարարության նախկին շենք) տեղի կունենա դասախոսություն՝ «Հայկական գորգերի և տարազի որոշ զարդաձևերի իմաստաբանական ընդհանրությունները» խորագրով:
Զեկույցով հանդես կգա Հայաստանի պատմության թանգարանի ազգագրության բաժնի գիտաշխատող, պատմական գիտությունների թեկնածու Լիլյա Ավանեսյանը, ով կներկայացնի հայկական գորգերի և տարազի զարդաձևերի իմաստաբանական ընդհանրությունները՝ պայմանավորված ազգային մշակույթի հիմքում ընկած աշխարհի վերաբերյալ հնագույն պատկերացումներով և ընկալումներով:

A lecture on the topic “Semantic Commonalities of Some Ornamental Designs in Armenian Carpets and Costumes” will be held in the Government Building No. 2 (former building of the Ministry of Foreign Affairs), on August 27, at 18:30.
Research worker of the Ethnographic Department at the History Museum of Armenia and Candidate of Historical Sciences Lilia Avanesyan will make a report and present the semantic commonalities of some ornamental designs in Armenian carpets and costumes, conditioned by the earliest notions and perceptions underlying the national culture.