Հունիսի 9-10-ը Հայաստանի պատմության թանգարանում տեղի կունենա «Դրամի աղբյուրագիտական արժեքը» խորագրով միջազգային գիտաժողով՝ Հայաստանի Հանրապետության ազգային արժույթի՝ դրամի թողարկման 30-ամյակին նվիրված։
Գիտաժողովին զեկուցումով հանդես գալու համար անհրաժեշտ է մինչև ս.թ. մայիսի 10-ը գրանցվել և ուղարկել զեկուցման վերնագիրը, հայերեն, ռուսերեն կամ անգլերեն համառոտ ամփոփագիրը (300-500 բառ)։
Զեկուցումներն ուղարկել հետևյալ հղումով՝ https://bit.ly/3E0f1vM
Զեկուցման ներկայացվող թեմաները կարող են վերաբերել ապրանքային փողին, մետաղադրամներին ու թղթադրամներին, որոնք կիրառվել, շրջանառվել, հատվել ու տպվել են Հայաստանում և հարևան երկրներում, Հայաստանի և հարևան երկրների դրամական տնտեսությանը, դրամագիտության տեսական և մեթոդաբանական հարցերին, դրամի մշակութային դրսևորումներին։ Թեմաները կարող են ընդգրկել նախադրամային շրջանից մինչև մեր օրերն ընկած ժամանակաշրջանը։
Արտասահմանում գտնվող հետազոտողները գիտաժողովին կարող են մասնակցել նաև առցանց։
Աշխատանքային լեզուները՝ հայերեն, անգլերեն և ռուսերեն։
Ներկայացված զեկույցները գրախոսվելուց հետո հոդվածների տեսքով կհրապարակվեն «Աշխատություններ Հայաստանի պատմության թանգարանի» պարբերականի 12-րդ համարում:

On June 9-10, the History Museum of Armenia will host an international conference entitled “The Source Study Value of the Coin,” dedicated to the 30th anniversary of the issue of the national currency of the Republic of Armenia, the dram.
In order to make a presentation at the conference, it is necessary to register before May 10 of this year and send the title of the presentation and a brief summary in Armenian, Russian, English (300-500 words).
Submit reports via the following link: https://bit.ly/3E0f1vM
The reporting topics may refer to commodity money, coins and banknotes, which were used, circulated, struck and printed in Armenia and neighboring countries, the monetary economy of Armenia and neighbouring countries, numismatic theoretical and methodological issues, cultural manifestations of the coin. Topics can cover the period from the pre-coin period to the present day.
Participants who are abroad can also participate in the conference online.
Working languages: Armenian, English and Russian.
The presented reports will be published in the form of articles in the 12th issue of the periodical “Proceedings of the History Museum of Armenia” after peer review.