Մարտի 17-ին՝ ժամը 16։30-ին, Հայաստանի պատմության թանգարանում տեղի կունենա «Հայկական զորքի թվաքանակն ու հրազենը 1720-ական թթ.» խորագրով բանախոսություն, որը կվարի քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պատմաբան Արմեն Այվազյանը։
1720-ական թթ․ Արևելյան Հայաստանում, ազգային-ազատագրական ծրագրով պատմական թատերաբեմ է իջնում մարտունակ հայկական զինուժ, որի թվաքանակը և՛ հայկական, և՛ օտար աղբյուրների հավաստի գնահատմամբ հասնում էր տասնյակ հազարավոր մարտիկների։ Բանախոսության ընթացքում կքննարկվի այդ զորքի հավաքագրման ու կազմավորման ժամանակագրությունը, զինվածությունն ու թվաքանակը՝ ըստ տարածքային տեղակայվածության։

On March 17, at 16:30, the History Museum of Armenia will host a lecture on the topic “The Strength of Armenian Army and Its Firearms in the 1720s,” which will be delivered by Armen Ayvazyan, PhD (History) and D.Sc. (Political Science).
In the 1720s, in Eastern Armenia, with a national-liberation program, the combat-ready Armenian forces descended on the historical stage. Their numerical strength, according to reliable estimates from both Armenian and foreign sources, reached tens of thousands of fighters. The speaker will discuss the chronology of the mobilization and formation process of these troops in conjunction with their territorial location, as well as their armament and numbers