ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆԻ ՀԱՎԱՔԱԾՈՒՆԵՐԻ ՀԱՄԱԼՐՄԱՆ ՀԱՅԵՑԱԿԱՐԳ
Հայաստանի պատմության թանգարանի հավաքածուները ձևավորվել են դեռ 1920-ական թթ. և սկզբնական շրջանում առավելապես կազմավորվել են արդեն 1908 թ. գործող Թիֆլիսի Հայոց ազգագրական ընկերության թանգարանի, Նոր Նախիջևանի թանգարանից բերված հավաքածուների, Վաղարշապատի թանգարանից փոխանցված, Անիի հնադարաններից փրկված, Հնությունների պահպանության կոմիտեի կողմից ստեղծված և այլ հավաքածուների հիման վրա։ 1930-ական թթ. սկզբին տեղի է ունեցել այսպես կոչված «հավաքածուների զտում»՝ նախապատվություն տալով ցուցադրական պահանջներից բխող սիստեմատիկ և ծրագրավորված հավաքածուների ձևավորմանը նպատակաուղղված աշխատանքներին՝ հատկապես հնագիտական պեղումների, ազգագրական գիտարշավների եղանակով։ 1940-ական թթ. նաև ակտիվանում են նվիրատվությունների միջոցով հավաքածուների համալրումը, և հատկապես սփյուռքահայերի կողմից կատարված մեծածավալ նվիրաբերությունների շնորհիվ հարստանում են թանգարանի ազգագրական և դրամագիտական հավաքածուները, նոր և նորագույն շրջանի պատմության հուշային և փաստաթղթային նյութերը։ 1950-ական թթ. թանգարանն իրավունք է ստանում նաև գնումների միջոցով համալրել իր հավաքածուները։
Այսօր Հայաստանի պատմության թանգարանն ունի 400 000-ից ավելի միավորից կազմված հավաքածու, որի զգալի մասը հնագիտական հավաքածուներն են, ապա դրամագիտական և ազգագրական, փաստավավերագրական բնույթի հավաքածուները։ Հնագիտական ու դրամագիտական հավաքածուները հիմնականում համալրվում են պեղումներից ստացված առարկաների, ինչպես նաև գնումների և նվիրատվությունների միջոցով, իսկ ազգագրական և փաստավավերագրական նյութերը՝ առավելապես նվիրատվությունների ու գնումների միջոցով։ Նախորդ դարի մի տևական ժամանակահատվածում թանգարանն ուներ իր հնագիտական արշավախմբերը, որոնք ծրագրավորված հավաքչական գործունեություն էին իրականացնում՝ հիմնված թանգարանի գիտական ու ցուցադրական կարիքների վրա, որը ցավոք, 1970-ական թթ. հիմնականում չշարունակվեց։ Արդյունքում, թանգարանի հավաքածուները համալրվեցին ոչ ներդաշնակ, հաճախ առանձին պատմական փուլերի ու թեմաների վերաբերյալ առավել մեծածավալ ու բազմազան, իսկ որոշ դեպքերում միատարր ու փոքրածավալ հավաքածուների ձևավորմամբ։ Վերջին տարիներին թանգարանը շարունակել է կիրառել հավաքածուների համալրման գրեթե բոլոր եղանակները, ակտիվ համագործակցել ու համատեղ միջոցառումներ կազմակերպել տարբեր կազմակերպությունների ու անհատների հետ։ Սակայն հավաքածուների կանոնավոր ու նպատակային համալրման ու գիտական ու ցուցադրական թանգարանային պահանջմունքների բավարարման աշխատանքների ուղղությամբ դեռ անելիքներ կան։ Այս առումով հավաքածուների համալրման առավել նպատակային միտումներից է այսօր հանրության իրազեկումն ու համագործակցված աշխատանքների իրականացումը, ինչպես նաև պետական միջոցներով առավել նպատակային գնումների իրականացումը։
Թանգարանի հավաքածուների համալրման համար անշուշտ կարևոր են Հայաստանին առնչվող թանգարանային նշանակության բոլոր արժեքավոր առարկաները։ Սակայն թանգարանում պատմական բոլոր ժամանակահատվածների, հայ ժողովրդի ինքնության ու առանձնահատկությունների համակողմանի ներկայացման համար թանգարանը առավելություն է տալիս.
- Երվանդական, Արտաշեսյան,Արշակունյաց, Բագրատունյաց շրջանի Հայաստանին վերաբերող գրավոր ու իրային բոլոր տիպի աղբյուրներին ու հնագիտական արժեքներին։
- Կիլիկյան Հայաստանի պետականությանն ու մշակութային ժառանգությանը վերաբերող բոլոր տիպի գրավոր ու իրային աղբյուրներին ու մշակութային արժեքներին։
- Հայկական գաղթօջախների և հատկապես Սփյուռքի պատմությանը վերաբերող տարաբնույթ հավաքածուներին։
- Հայաստանի տարբեր պատմաշխարհագրական շրջաններին, հատկապես Արցախին, Նախիջևանին վերաբերող ազգագրական, նոր և նորագույն պատմությանը վերաբերող առարկաներին։
- Հայաստանի նոր և նորագույն շրջանին վերաբերող փաստաթղթերին, բնօրինակ լուսանկարներին, ձայնագրություններին և տեսաֆիլմերին, Հայաստանի հասարակական և քաղաքական գործիչներին և իրադարձություններին վերաբերող իրային նմուշներին։

Концепция пополнений коллекций
Коллекции Музея истории Армении были основаны еще в 1920-х годах и первоначально в основном сформировались на основе Музея Общества Армянской этнографии действующем уже в 1908 г. в Тбилиси, коллекций, привезенных из Музея Новой Нахичевани, переданных из музея Вагаршапата, спасенных из древних библиотек Ани, созданных комитетом по сохранению древностей и других коллекций. В начале 1930-е гг. проводилась так называемая «фильтрация коллекций», отдавая предпочтение работам, направленным на систематическое и запрограммированное формирование коллекций, вытекающих из требований выставки, особенно методом археологических раскопок, этнографических экспедиций. 1940-е годы также активизируется пополнение коллекций посредством пожертвований, и, в частности, благодаря крупномасштабным пожертвованиям, сделанным армянами диаспоры, обогащаются этнографические и нумизматические коллекции музея, мемориальные и документальные материалы по истории нового и новейшего периода. В 1950-е годы музей также получает право пополнять свои коллекции за счет покупок.
Сегодня Музей Истории Армении имеет коллекцию, насчитывающую более 400 000 единиц предметов, значительную часть которой составляют археологические коллекции, а затем нумизматические, этнографические и документальные коллекции. Археологические и нумизматические коллекции в основном пополняются за счет предметов, полученных в результате раскопок, а также за счет покупок и пожертвований, а этнографические и документальные материалы-в основном за счет пожертвований и покупок. В течение длительного периода прошлого века в музее были свои археологические экспедиции, которые проводили запланированные мероприятия по сбору средств, основанные на научных и выставочных потребностях музея, который, к сожалению, в 1970-х годах не продолжалось. В результате коллекции музея пополнялись не гармонично, часто путем формирования более крупных и разнообразных, а в некоторых случаях однородных и небольших коллекций по отдельным историческим этапам и темам. В последние годы музей продолжает использовать практически все способы пополнения коллекций, активно сотрудничать и организовывать совместные мероприятия с различными организациями и частными лицами. Однако еще многое предстоит сделать для регулярного и целенаправленного пополнения коллекций, а также для удовлетворения научных и выставочных музейных потребностей. В этом плане одной из наиболее целенаправленных тенденций пополнения коллекций сегодня является информирование общественности и осуществление совместных работ, а также осуществление более целенаправленных закупок за счет государственных средств. Для пополнения коллекций музея, безусловно, важны все ценные предметы музейного значения, связанные с Арменией. Однако для всестороннего представления в музее всех исторических периодов, идентичности и особенностей армянского народа музей дает преимущество следующим предметам:
• Все виды письменных и вещественных источников и археологических ценностей, относящихся к Армении периода Ервандунидов, Арташесидов, Аршакунидов, Багратунидов.
• Все виды письменных и вещественных источников и культурных ценностей, относящихся к государственности и культурному наследию Киликийской Армении.
• Различные коллекции, касающиеся армянских колонийи особенно истории диаспоры.
• Предметы, относящиеся к этнографии, новой и новейшей истории, относящиеся к различным историко-географическим регионам Армении, особенно к Арцаху, Нахичевани.
• Документы, оригинальные фотографии, аудиозаписи и видеофильмы, относящиеся к новому и новейшему периоду Армении, образцы товаров, относящиеся к общественным и политическим событиям и деятелям Армении.