Նոյեմբերի 25-ից Հայաստանի պատմության թանգարանում կբացվի «Հին Մեծամոր. հայ-լեհական բացահայտումներ» խորագրով ցուցահանդեսը, որը կազմակերպվել է Հայաստանի և Լեհաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի շրջանակում։
Ցուցահանդեսն իրականացվում է Երևանում Լեհաստանի Հանրապետության դեսպանության, Հայաստանի պատմության թանգարանի, ԿԳՄՍ նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի և Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիր, Հայոց ազգագրության և ազատագրական պայքարի պատմության ազգային թանգարանի համագործակցությամբ։
Կներկայացվեն Մեծամորի հնավայրում հայ-լեհական արշավախմբի 10-ամյա հնագիտական աշխատանքների արդյունքները։

On November 25, the History Museum of Armenia opens the exhibition entitled “Ancient Metsamor: Armenian-Polish Discoveries”, organized within the framework of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Poland.
The exhibition is being implemented in Yerevan in cooperation with the Embassy of the Republic of Poland, the History Museum of Armenia, the “Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum-Reservations” SNCO of the MoESCS, and the Memorial Complex of Sardarapat Battle, National Museum of Armenian Ethnography and History of the Liberation Struggle.
The results of the 10-year archaeological works of the Armenian-Polish expedition in the ancient site of Metsamor will be presented.