Փետրվարի 19-ից Հայաստանի պատմության թանգարանում կբացվի ցուցադրություն՝ «Հողի գաղտնիքը. Արտաշատը մշակույթների խաչմերուկում» խորագրով: Ցուցադրությունը նախաձեռնել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը և իրականացվելու է ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի հետ համատեղ: «Հողի գաղտնիքը. Արտաշատը մշակույթների խաչմերուկում» ցուցադրության մեջ ի մի են բերվել Արտաշատի տարբեր տարիների պեղումներից հայտնաբերված այն գտածոները, որոնք լավագույնս ներկայացնում են հուշարձանի մի քանի հազարամյակ ընդգրկող պատմությունը։ Հայոց մայրաքաղաքի կանոնավոր ուսումնասիրությունը և պեղումները, որ սկսվել են 1970 թվականին ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի արշավախմբի կողմից, շարունակվում են մինչ օրս։
Բոլորելով իր հնագիտական ուսումնասիրության հիսնամյակը` Արտաշատ մայրաքաղաքը շարունակում է անակնկալներ մատուցել հետազոտողներին։

On February 19, an exhibition entitled “The Secret of the Land. Artashat at the Crossroads of Cultures ” will open at the History Museum of Armenia. The exhibition, initiated by the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports, will be carried out jointly with the Institute of Archaeology and Ethnography of the NAS RA. “The Secret of the Land. Artashat at the Crossroads of Cultures” exposition brings together the finds from the excavations of different years in Artashat, which best represent the history of the monument spanning several millennia. The regular study of the Armenian capital and excavations that began in 1970 by the expedition of the Institute of Archaeology and Ethnography of the NAS RA, continue to this day.
During the fifty years of archeological studies, Artashat continues to enthuse the researchers with magnificent finds.