Հունվարի 21-ին՝ ժամը 17:00-ին, Հայաստանի պատմության թանգարանի կողմից իրականացվող միջազգային համագործակցության և թանգարանի «Հայաստանը Ք․ ա․ VI-IV դարերում» մշտական ցուցադրության շրջանակներում կկայանա ուշագրավ բանախոսություն՝ «Շքեղություն և ուժ․ Աքեմենյան աշխարհի ծայրամասում» խորագրով։ Թանգարանի հրավերով բանախոսությամբ հանդես կգա Երուսաղեմի Վ. Ֆ. Օլբրայթ հնագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն, Բրիտանական թանգարանի Մերձավոր Արևելքի բաժնի նախկին ղեկավար, 2023 թ․ Բրիտանական թանգարանում կազմակերպված «Շքեղություն և ուժ․ Պարսկաստանից Հունաստան» միջազգային ցուցահանդեսի համադրող դոկտոր Ջեյմս Ֆրեյզերը: Բանախոսության ընթացքում կխոսվի աքեմենյան ժամանակաշրջանին բնորոշ նյութական մշակույթի յուրօրինակ ոճերի զարգացման, ինչպես նաև Հայաստանի տարածքում դրանց դրսևորման առանձնահատկությունների մասին։ Այս ոճերը կրկնօրինակվել են պարսկական կայսրության տիրակալների կողմից և միաձուլվել տեղական ավանդույթների հետ՝ ստեղծելով քաղաքական հեղինակություն ներկայացնող շքեղության նոր ոճեր։ Հիշեցնենք, որ 2023 թվականին Բրիտանական թանգարանում կազմակերպված «Շքեղություն և ուժ. Պարսկաստանից Հունաստան» միջազգային ցուցահանդեսում ներկայացված մի քանի հայտնի ցուցանմուշներ փոխառվել էին Հայաստանի թանգարաններից:
«Շքեղություն և ուժ․ Աքեմենյան աշխարհի ծայրամասում» խորագրով բանախոսության լեզուն անգլերենն է՝ հայերեն համաժամանակյա թարգմանությամբ։

On 21 January at 17:00, as part of the international collaboration undertaken by the History Museum of Armenia and within the framework of the permanent exhibition “Armenia between the 6th and 4th centuries BC”, the Museum will host a remarkable lecture entitled “Luxury and Power: At the Edge of the Achaemenid World”. At the invitation of the History Museum, Dr James Fraser, Director of Jerusalem’s W.F. Albright Institute of Archaeological Research, former Curator of the Middle East Department of the British Museum, and Curator of the 2023 International Exhibition “Luxury and Power: Persia to Greece” at the British Museum, will give a lecture. The lecture traces the development of distinctive styles of material culture characteristic of the Achaemenid period, as well as the peculiarities of their manifestation on the territory of Armenia. These styles were copied by rulers throughout the Persian Empire and blended with local traditions to create new styles of luxury representing political prestige. We would like to remind you that several famous objects for display in the British Museum’s 2023 exhibition “Luxury and Power: Persia to Greece” were on loan from Armenian museums.
The lecture “Luxury and Power: At the Edge of the Achaemenid World” will be held in English with simultaneous translation into Armenian.