ՀՀ Սահմանադրությունը ընդունվել Է 1995 թվականի հուլիսի 5-ին: Այն դարձավ անկախ և ինքնիշխան Հայաստանի Հանրապետության պետականության իրավական հիմքը։ Սահմանադրության միջոցով ամրապնդվեցին պետական կառավարման, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական արժեքների հիմքերը։
Հայաստանի պատմության թանգարանը կազմակերպում է «Սահմանադրություն, պետականություն և թանգարաններ» խորագրով միջազգային գիտաժողով՝ նվիրված ՀՀ Սահմանադրության ընդունման 30-ամյակին։ Վերջինս լավ առիթ է նոր լույսի ներքո ուսումնասիրելու թանգարաններում պահպանվող պատմամշակութային ժառանգությունը և տարբեր հավաքածուների հիմքով քննարկելու անցյալի և ներկայի տարբեր հիմնախնդիրները և դրանց լուծման ուղիները:
Գիտաժողովն անցկացվելու է հուլիսի 3-ին և 4-ին՝ Հայաստանի պատմության թանգարանում։
Ներկայացված զեկուցումները պետք է լինեն ըստ Հայաստանի պատմության թանգարանի գիտական հետազոտությունների ուղղվածության և ներառեն՝
- Սահմանադրության և սահմանադրական մտքի պատմություն
- Թանգարանների հնագիտական հավաքածուների ուսումնասիրություն
- Թանգարանների ազգագրական հավաքածուների ուսումնասիրություն
- Թանգարանների նոր և նորագույն շրջանի պատմությանը վերաբերող հավաքածուների ուսումնասիրություն
Ժամանակացույց՝
- Մայիսի 31 – հայտերի ընդունման վերջնաժամկետ,
- Հունիսի 14 – մասնակցության հաստատման վերջնաժամկետ,
- Հունիսի 21 – ծրագրի հրապարակում,
- Հուլիսի 3-4 – գիտաժողով,
- Օգոստոսի 1 – հոդվածի տրամադրում։
Մասնակցության համար անհրաժեշտ է լրացնել հայտը և համառոտ ամփոփագիրը՝ մինչև 300 բառ, հետևյալ հղումով՝ https://shorturl.at/sdVWb
Արտասահմանում գտնվող մասնակիցները գիտաժողովին կարող են մասնակցել նաև առցանց։
Աշխատանքային լեզուները՝ հայերեն, անգլերեն և ռուսերեն:
Ներկայացված զեկույցները գրախոսվելուց հետո հոդվածների տեսքով կհրապարակվեն «Աշխատություններ Հայաստանի պատմության թանգարանի» պարբերական ժողովածուի 16-րդ համարում:

Конституция Республики Армения была принята 5 июля 1995 года. Она стала правовой основой независимой и суверенной Республики Армения. Через Конституцию были укреплены принципы государственного управления, права человека и демократические ценности.
Музей истории Армении организует международную конференцию под названием «Конституция, государственность и музеи», посвященную 30-летию принятия Конституции Республики Армения. Это событие предоставляет отличную возможность в новом свете изучить хранящееся в музеях историко-культурное наследие, а также обсудить различные исторические и современные проблемы на основе музейных коллекций и возможные пути их решения.
Конференция состоится 3-4 июля в Музее истории Армении.
Представленные доклады должны соответствовать научным направлениям исследований Музея истории Армении и включать:
- История Конституции и конституционной мысли
- Исследование археологических коллекций музеев
- Исследование этнографических коллекций музеев
- Исследование музейных коллекций, связанных с новой и новейшей историей
График:
- 31 мая – крайний срок подачи заявок
- 14 июня – подтверждение участия
- 21 июня – публикация программы конференции
- 3-4 июля – проведение конференции
- 1 августа – подача статей
Для участия необходимо заполнить заявку и предоставить аннотацию (до 300 слов) по следующей ссылке:
https://shorturl.at/sdVWb
Участники из-за рубежа могут принять участие в конференции в режиме онлайн.
Рабочие языки: армянский, английский и русский.
После рецензирования представленные доклады будут опубликованы в 16-м выпуске сборника «Труды Музея истории Армении».