ՀԱՅՐԵՆԱԴԱՐՁՈՒԹՅԱՆ 80-ԱՄՅԱԿԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԻ ՀՐԱՎԵՐ
1946–1948 թթ․ հայրենադարձությունը հայ ժողովրդի նորագույն պատմության կարևորագույն իրադարձություններից է, որը էական ազդեցություն է ունեցել ինչպես Հայաստանի ժողովրդագրական, սոցիալ-մշակութային, տնտեսական կյանքի, այնպես էլ՝ ազգային ինքնության վերակազմավորման և պետականաշինական գործընթացների վրա։
Հայաստանի պատմության թանգարանը կազմակերպում է Մեծ հայրենադարձության 80-ամյակին նվիրված`«Հայրենադարձության շերտերը» խորագրով միջազգային գիտաժողովը, որը նպատակ ունի նորովի բացահայտելու թեմային առնչվող թանգարանային հավաքածուները, քննարկելու երևույթի սոցիալական, մշակութային և պատմական տարբեր շերտերը։
Գիտաժողովն անցկացվելու է հուլիսի 2-4-ը՝ Հայաստանի պատմության թանգարանում։ Ներկայացված զեկուցումները պետք է ներառեն հետևյալ թեմատիկ ուղղությունները՝
• Զանգվածային հայրենադարձության փուլերը (1921-1936 թթ., 1946-1948 թթ., 1962 թ. և դրանից հետո)
• Հայրենադարձության կազմակերպման և հայրենադարձների Հայաստանում ընդունման խնդիրները
• Հայրենադարձների դիմագրաված մարտահրավերներն ու աստիճանական ինտեգրացումը խորհրդահայ հասարակության մեջ
• Հայրենադարձության քաղաքական-գաղափարախոսական, սոցիալական և մշակութային ազդեցությունները Հայաստանի և սփյուռքի նորագույն պատմության վրա
• Հայրենադարձների` «մնացողների» և հետագայում «արտագաղթողների» համեմատություն. կազմակերպման թերություններն ու շարժառիթները
• Հայրենադարձության և հետագա արտագաղթի արձագանքները Հայաստանում և սփյուռքում
• Հայրենադարձությունը հետխորհրդային Հայաստանում
• Հայրենադարձների մշակութային ժառանգությունը թանգարանային հավաքածուներում
• Հայրենադարձների արտագաղթը բանավոր պատմություններում
• Հայրենադարձության պատմությունների ուսումնասիրման մեթոդաբանական հարցեր
Ժամանակացույց՝
• Հունիսի 10 – հայտերի ընդունման վերջնաժամկետ
• Հունիսի 20 – մասնակցության հաստատման վերջնաժամկետ
• Հունիսի 25 – ծրագրի հրապարակում
• Հուլիսի 2-4 – գիտաժողով
• Օգոստոսի 1 – հոդվածների տրամադրում
Մասնակցության համար անհրաժեշտ է լրացնել հայտը և ներկայացնել համառոտ ամփոփագիր (մինչև 300 բառ) հետևյալ հղումով՝ https://shorturl.at/LXKeQ
Արտասահմանում գտնվող բանախոսները կարող են մասնակցել նաև առցանց ձևաչափով։
Աշխատանքային լեզուները՝ հայերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն և ռուսերեն։
Ներկայացված զեկուցումները գրախոսվելուց հետո կհրապարակվեն «Աշխատություններ Հայաստանի պատմության թանգարանի» պարբերական գիտական ժողովածուի հերթական համարում։

INTERNATIONAL CONFERENCE DEDICATED TO THE 80TH ANNIVERSARY OF THE REPATRIATION MOVEMENT
The 1946-1948 repatriation movement is one of the most important events of the modern history of the Armenian people, having an immense impact on the demographic, sociocultural, and economic life in Armenia, as well as on the processes of reconstructing national identity and state-building.
The History Museum of Armenia is organizing the “Layers of Repatriation” international conference, dedicated to the 80th anniversary of the great repatriation movement, which aims to rediscover museum collections related to the topic and discuss the different social, cultural, and historical layers of the phenomenon.
The conference will place on July 2nd – 4that the History Museum of Armenia. The presentations will include the following themes:
• Waves of mass repatriation (1921-1936, 1946-1948, 1962, and later waves)
• The issue of organizing repatriation and admitting repatriates to Armenia
• Challenges faced by repatriates and their gradual integration into Soviet Armenian society
• The political-ideological, social, and cultural impact of repatriation on the modern history of Armenia and the Diaspora
• The comparison of the “remainers” and later “emigrants”: organizational motives and failures
• The response to repatriation and later emigration in Armenia and the Diaspora
• Repatriation in post-Soviet Armenia
• Repatriation as cultural heritage in museum collections
• The emigration of repatriates within oral history
• Methodological issueswithin the study of stories of repatriation
Timeline
• June 10 – Deadline for applications
• June 20– Deadline for confirmation of participation
• June 25– Publication of agenda
• July 2-4–Conference
• August 1 – Article submission
To participate, it is necessary to fill out the application and write a brief abstract (max. 300 words) at the following link: https://shorturl.at/LXKeQ
Participants from abroad may also attend via online format.
Language of presentations: Armenian, English, and Russian.
After review, the presented material will be published in the next issue of the “Proceedings of the History Museum of Armenia” Periodical Scientifical Collection.