ՀԱՅՐԵՆԱԴԱՐՁՈՒԹՅԱՆ 80-ԱՄՅԱԿԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԻ ՀՐԱՎԵՐ
1946–1948 թթ․ հայրենադարձությունը հայ ժողովրդի նորագույն պատմության կարևորագույն իրադարձություններից է, որը էական ազդեցություն է ունեցել ինչպես Հայաստանի ժողովրդագրական, սոցիալ-մշակութային, տնտեսական կյանքի, այնպես էլ՝ ազգային ինքնության վերակազմավորման և պետականաշինական գործընթացների վրա։
Հայաստանի պատմության թանգարանը կազմակերպում է Մեծ հայրենադարձության 80-ամյակին նվիրված`«Հայրենադարձության շերտերը» խորագրով միջազգային գիտաժողովը, որը նպատակ ունի նորովի բացահայտելու թեմային առնչվող թանգարանային հավաքածուները, քննարկելու երևույթի սոցիալական, մշակութային և պատմական տարբեր շերտերը։
Գիտաժողովն անցկացվելու է հուլիսի 2-4-ը՝ Հայաստանի պատմության թանգարանում։ Ներկայացված զեկուցումները պետք է ներառեն հետևյալ թեմատիկ ուղղությունները՝
• Զանգվածային հայրենադարձության փուլերը (1921-1936 թթ., 1946-1948 թթ., 1962 թ. և դրանից հետո)
• Հայրենադարձության կազմակերպման և հայրենադարձների Հայաստանում ընդունման խնդիրները
• Հայրենադարձների դիմագրաված մարտահրավերներն ու աստիճանական ինտեգրացումը խորհրդահայ հասարակության մեջ
• Հայրենադարձության քաղաքական-գաղափարախոսական, սոցիալական և մշակութային ազդեցությունները Հայաստանի և սփյուռքի նորագույն պատմության վրա
• Հայրենադարձների` «մնացողների» և հետագայում «արտագաղթողների» համեմատություն. կազմակերպման թերություններն ու շարժառիթները
• Հայրենադարձության և հետագա արտագաղթի արձագանքները Հայաստանում և սփյուռքում
• Հայրենադարձությունը հետխորհրդային Հայաստանում
• Հայրենադարձների մշակութային ժառանգությունը թանգարանային հավաքածուներում
• Հայրենադարձների արտագաղթը բանավոր պատմություններում
• Հայրենադարձության պատմությունների ուսումնասիրման մեթոդաբանական հարցեր
Ժամանակացույց՝
• Հունիսի 10 – հայտերի ընդունման վերջնաժամկետ
• Հունիսի 20 – մասնակցության հաստատման վերջնաժամկետ
• Հունիսի 25 – ծրագրի հրապարակում
• Հուլիսի 2-4 – գիտաժողով
• Օգոստոսի 1 – հոդվածների տրամադրում
Մասնակցության համար անհրաժեշտ է լրացնել հայտը և ներկայացնել համառոտ ամփոփագիր (մինչև 300 բառ) հետևյալ հղումով՝ https://shorturl.at/LXKeQ
Արտասահմանում գտնվող բանախոսները կարող են մասնակցել նաև առցանց ձևաչափով։
Աշխատանքային լեզուները՝ հայերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն և ռուսերեն։
Ներկայացված զեկուցումները գրախոսվելուց հետո կհրապարակվեն «Աշխատություններ Հայաստանի պատմության թանգարանի» պարբերական գիտական ժողովածուի հերթական համարում։

ПРИГЛАШЕНИЕ НА МЕЖДУНАРОДНУЮ НАУЧНУЮ КОНФЕРЕНЦИЮ, ПОСВЯЩЕННУЮ 80-ЛЕТИЮ РЕПАТРИАЦИИ
Репатриация 1946–1948 годов является одним из важнейших событий новейшей истории армянского народа, оказавшим существенное влияние как на демографическую, социально-культурную и экономическую жизнь Армении, так и на процессы трансформации национальной идентичности и государственного строительства.
Музей истории Армении организует международную научную конференцию под названием «Пласты репатриации», посвященную 80-летию великой репатриации. Цель конференции — по-новому раскрыть музейные коллекции, связанные с темой, и обсудить различные социальные, культурные и исторические аспекты этого явления.
Конференция пройдет 2–4 июля в Музее истории Армении. Представленные доклады должны охватывать следующие тематические направления:
• Этапы массовой репатриации (1921–1936 гг., 1946–1948 гг., 1962 г. и последующие годы).
• Проблемы организации репатриации и приема репатриантов в Армении.
• Вызовы, с которыми столкнулись репатрианты, и их постепенная интеграция в советское армянское общество.
• Политико-идеологическое, социальное и культурное влияние репатриации на новейшую историю Армении и Диаспоры.
• Сравнение «оставшихся» и впоследствии «эмигрировавших» репатриантов: недостатки организации и мотивация.
• Резонанс, вызванный репатриацией и последующей эмиграцией в Армении и Диаспоре.
• Репатриация в постсоветской Армении.
• Культурное наследие репатриантов в музейных коллекциях.
• Эмиграция репатриантов в устных историях (свидетельствах).
• Методологические вопросы изучения истории репатриации.
График:
• 10 июня — крайний срок подачи заявок;
• 20 июня — крайний срок подтверждения участия;
• 25 июня — публикация программы;
• 2–4 июля — проведение конференции;
• 1 августа — предоставление статей.
Для участия необходимо заполнить заявку и представить краткую аннотацию (до 300 слов) по следующей ссылке: https://shorturl.at/LXKeQ
Участники, находящиеся за рубежом, могут принять участие в онлайн-формате.
Рабочие языки: армянский, английский и русский.
Представленные доклады после рецензирования будут опубликованы в очередном номере периодического научного сборника «Труды Музея истории Армении».