«Հայոց մայրաքաղաքները․ պտտելով պատմության անիվը» խորագրով կրթական ծրագիրը նախատեսված է 5-7-րդ դասարանի աշակերտների համար։ Սկզբում մասնակիցները շրջայց են ունենալու թանգարանի ցուցասրահներում, որի ընթացքում նրանք տեղեկատվություն կստանան հայոց մայրաքաղաքների մասին։ Շրջայցից հետո երեխաները, «պտտելով պատմության անիվը», կփորձեն պատասխանել հարցերին։
Կրթական ծրագիրը մասնակիցներին հնարավորություն կտա խորացնել իրենց գիտելիքները , բացահայտել հետաքրքիր փաստեր, ինչպես նաև ձեռք բերել արագ և ճիշտ կողմնորոշվելու ունակություն։

The educational programme entitled ‘Armenian Capital Cities: Turning the Wheel of History’ is designed for students in years 5 to 7. The participants will begin with a guided tour of the museum’s exhibition halls, during which they will learn about the historic Armenian capitals. After the tour, the students, “turning the wheel of history”, will attempt to answer questions based on what they have learned.
This educational programme will provide participants with the opportunity to deepen their knowledge, discover fascinating historical facts, and develop critical thinking and quick decision-making skills.