Մայիսի 23-ին Հայաստանի պատմության թանգարանում տեղի ունեցավ թանգարանի Նոր և նորագույն պատմության բաժնի վարիչ Սեդա Գալստյանի «Моя Армения возродившаяся из пепла» («Վերածնված Հայաստան՝ Դեր Զորից Սարդարապատ») ռուսերեն գրքի շնորհանդեսը։
Թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը իր բացման խոսքում ընդգծեց գրքի ռուսերեն տարբերակի հրատարակման կարևորությունը և գրքում արծարծված թեմաների արդիականությունը։
Շնորհանդեսին ներկա էին գրքի տպագրման հովանավոր Ուկրաինայի հայկական կոնգրեսի առաջին փոխնախագահ Երվանդ Դանիելյանը, ինչպես նաև Հայկական գրասենյակի տնօրեն Հրաչյա Դանիելյանը։ Երվանդ Դանիելյանը, շնորհակալություն հայտնելով թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանին մշակույթի ոլորտում ունեցած նշանակալի դերակատարման համար, նրան պարգևատրեց շնորհակալագրով և մեդալով։ Շնորհակալագրի և մեդալի արժանացավ նաև գրքի հեղինակ Սեդա Գալստյանը։
Թանգարանի գործունեությանը նպաստելու և հավաքածուները համալրելու համար թանգարանի կողմից շնորհակալագրի արժանացավ Երվանդ Դանիելյանը։
Շնորհանդեսի հատուկ հյուրերի թվում էին նաև Արկադի Տեր-Թադևոսյանի որդին, ընտանիքի անդամները, ԵՊՀ Հայաստանի և հարակից երկրների պատմության ամբիոնի վարիչ Էդուարդ Զոհրաբյանը, «Կոմանդոս» ջոկատի հրամանատար գնդապետ Արա Մուրադյանը։

23 мая в Музее истории Армении состоялась презентация книги заведующей отделом Новой и новейшей истории музея Седы Галстян – «Моя Армения возродившаяся из пепла» («Возрожденная Армения: от Дер Зора до Сардарапата») на русском языке.
Директор музея Давид Погосян в своем вступительном слове подчеркнул важность публикации русскоязычной версии книги и актуальность затронутых в книге тем.
На презентации присутствовали спонсор издания книги первый вице-президент армянского конгресса Украины Ерванд Даниелян, а также директор армянского офиса Грачья Даниелян. Ерванд Даниелян, поблагодарив директора музея Давида Погосяна за значительную роль в сфере культуры, наградил его благодарственной грамотой и медалью. Благодарственной грамоты и медали удостоилась также автор книги Седа Галстян.
Ерванд Даниелян был награжден музеем благодарственной грамотой за вклад в деятельность музея и пополнение коллекций.
В числе специальных гостей презентации были также сын Аркадия Тер-Тадевосяна, члены семьи, заведующий кафедрой ЕГУ истории Армении и сопредельных стран Эдуард Зограбян, командир отряда «Коммандос» полковник Ара Мурадян.