Մարտի 13-ին «Սրբազան երկխոսություն․ Լուվրից Հայաստանի պատմության թանգարան» միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակում տեղի ունեցավ արվեստագիտության թեկնածու, դոցենտ, Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի Արվեստագիտության և հումանիտար գիտությունների ամբիոնի վարիչ Զարուհի Հակոբյանի բանախոսությունը՝ «Քրիստոնյա արևելքի վաղագույն սրբավայրերը և սրբերը. Սբ․ Թեկղա նախավկա» թեմայով։
Բացման խոսքով հանդես եկավ Հայաստանի պատմության թանգարանի գիտահետազոտական աշխատանքի գծով տնօրենի տեղակալ Նժդեհ Երանյանը, ով ընդգծեց, որ «Սրբազան երկխոսություն․ Լուվրից Հայաստանի պատմության թանգարան» միջազգային ժամանակավոր ցուցահանդեսը ոչ միայն հնարավորություն է տալիս հանրությանը ծանոթանալու բացառիկ նմուշներին, այլև հարթակ է ստեղծում մասնագիտական քննարկումների համար։ Նա նշեց նաև վաղքրիստոնեական ժառանգության ուսումնասիրման կարևորությունը՝ հատկապես Մերձավոր Արևելքի և Հայաստանի մշակութային կապերի համատեքստում։
Բանախոսն անդրադարձավ Մերձավոր Արևելքի վաղքրիստոնեական մի քանի հայտնի սրբերին և սրբավայրերին, ինչպես նաև ուխտագնացների կողմից ձեռք բերվող առանձնահատուկ առարկաներին՝ տափաշշերին ու դրանց վրա առկա պատկերներին: Հատուկ անդրադարձ եղավ Սբ․ Թեկղա նախավկայի պաշտամունքի տարածմանը Մերձավոր Արևելքում և Հայաստանում՝ ի դեմս վաղմիջնադարյան հայկական քանդակում սրբուհու կերպարի «նորահայտ» օրինակների:

On March 13, within the framework of the international exhibition “Sacred Dialogues: From the Louvre to the History Museum of Armenia,” a lecture entitled “The Earliest Shrines and Saints of the Christian East: Saint Thecla the Protomartyr” was delivered by Zaruhi Hakobyan, Candidate of Art History, Associate Professor, and Head of the Chair of Art History and Humanities at the State Academy of Fine Arts of Armenia.
The opening remarks were delivered by Nzhdeh Yeranyan, Deputy Director for Research at the History Museum of Armenia, who emphasized that the international temporary exhibition “Sacred Dialogues: From the Louvre to the History Museum of Armenia” not only offers the public an opportunity to become acquainted with exceptional artifacts, but also creates a platform for professional discussions. He also highlighted the importance of studying early Christian heritage, particularly in the context of the cultural connections between the Middle East and Armenia.
The speaker addressed several renowned early Christian saints and shrines of the Middle East, as well as distinctive objects acquired by pilgrims, such as flasks and the images depicted on them. Special attention was given to the spread of the cult of Saint Thecla the Protomartyr in the Middle East and Armenia, particularly through “newly discovered” examples of the saint’s image in early medieval Armenian sculpture.