Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվա շրջանակում Հայաստանի պատմության թանգարանում տեղի ունեցավ «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտու պատմամշակութային ժառանգությունը» (The historical and cultural heritage of the Nagorno-Karabakh conflict zone) գիրք-ալբոմի անգլերեն տարբերակի շնորհանդեսը։
Թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը իր խոսքում կարևորեց աշխատության հրատարակումը, նշելով, որ գիրքը ոչ միայն հուշարձանների պահպանման խնդիր է ներկայացնում, այլ նաև վտանգված հուշարձանների փաստարկման, վավերագրման և այս աշխարհին հասանելի դարձնելու մասին է։
Խոսքով հանդես եկան նաև գիրք-ալբոմի համահեղինակներ Մհեր Քումունցը և Զոհրաբ Ըռքոյանը, նշելով, որ պատմական Սյունիքի և ԼՂ-ի մի տարածքի պատմամշակութային հուշարձանների ամբողջական համապատկերը ներկայացնող այս աշխատությունը հայկական ժառագությունն անգլերենով ճանաչելի կդարձնի նաև օտարազգիներին։
Գիրքը հրատարակության է պատրաստվել «Սյունիքի հայագիտական հետազոտությունների կենտրոնում» 2023 թ. ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության «Հայ մշակույթը հանրահռչակող օտարալեզու գրականության հրատարակում» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում։

В рамках Международного дня памятников и достопримечательностей в Музее истории Армении состоялась презентация книги-альбома «Историко-культурное наследие зоны Нагорно-Карабахского конфликта» (The historical and cultural heritage of the Nagorno-Karabakh conflict zone) на английском языке.
Директор музея Давид Погосян в своем выступлении отметил важность публикации работы, отметив, что книга представляет не только проблему сохранения памятников, но и то, как аргументировать, документировать памятники, находящиеся под угрозой исчезновения, и сделать их доступными для этого мира.
С речью выступили также соавторы книги-альбома Мгер Кумунц и Зограб Эркоян, отметив, что эта работа, представляющая полный комплекс историко-культурных памятников исторического Сюника и территории Нагорного Карабаха, сделает армянское наследие узнаваемым на английском языке и для иностранцев.
Книга подготовлена к изданию в Сюникском центре арменоведческих исследований в 2023 году. В рамках грантовой программы Министерства образования и науки РА «Издание литературы на иностранных языках, популяризирующей армянскую культуру».