Ապրիլի 27-ին Հայաստանի պատմության թանգարանում տեղի ունեցավ «Հավերժի ճամփորդներ. անուններ, պատմություններ և երազանքներ» խորագրով առցանց ցուցահանդեսի շնորհանդեսը, որն իրականացվել է Հայ բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) աջակցությամբ։
Ցուցահանդեսը նվիրված է Արցախյան երկրորդ պատերազմում զոհված հերոսների հիշատակին։
Թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը իր ելույթում նշեց, որ նախաձեռնությունը սկսվել է դեռ 2020 թ․ նոյեմբերից և այսօր արդեն որոշակի ձևաչափով ներկայացվում է հանրությանը։ Տնօրենը հավելեց նաև, որ ցուցադրությամբ խնդիր է դրվել ոչ միայն խոսել պատերազմի մասին, այլև ներկայացնել այն մարդկանց, ովքեր իրենց կյանքը նվիրաբերեցին հայրենիքին։
Խոսքով հանդես եկավ նաև Հայ բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) Հայաստանի գործադիր տնօրեն Մարինա Մխիթարյանը, ով նշեց, որ նվիրական այդ առաքելությանը միանալն իրենց համար մեծ պարտավորություն է։
Հայաստանի պատմության թանգարանի «Նոր և նորագույն պատմության» բաժնի վարիչ Սեդա Գալստյանը կարևորեց ցուցահանդեսի գաղափարը՝ ընդգծելով, որ ապագա սերունդները պետք է իմանան մեր հերոս տղաների սխագործությունների մասին, նրանց հայրենասիրությունը պետք է վարակիչ լինի բոլորիս համար։
Իրենց սրտի խոսքն ասացին նաև զոհված հերոսների ծնողները՝ պատմելով իրենց զավակների անավարտ երազանքների և կիսատ թողած գործերի մասին։

27 апреля в Музее истории Армении состоялась презентация выставки «Путники Вечного: имена, истории и мечты», организованная при поддержке Всемирного армянского благотворительного союза (AGBU).
Выставка посвящена памяти героев, погибших во второй Арцахской войне.
Директор музея Давид Погосян в своем выступлении отметил, что инициатива началась еще в ноябре 2020 года и сегодня уже представлена общественности в определенном формате. Директор также добавил, что перед показом была поставлена задача не только рассказать о войне, но и представить людей, которые отдали свои жизни Родине.
С речью выступила также исполнительный директор армянского всеобщего армянского благотворительного союза (AGBU) Марина Мхитарян, которая отметила, что присоединение к этой заветной миссии является для них большим обязательством.
Заведующая отделом новой и новейшей истории Музея истории Армении Седа Галстян подчеркнула важность идеи выставки, подчеркнув, что будущие поколения должны знать о подвигах наших героических мальчиков, их патриотизм должен быть заразительным для всех нас.
Свои душевные слова высказали и родители погибших героев, рассказав о незавершенных мечтах и делах своих сыновей.