ՀՀ ազգային արժույթի 30-ամյակին նվիրված՝ նոյեմբերի 26-ից Հայաստանի պատմության թանգարանում կբացվի «Դրամը Հայաստանում․ ժամանակներ և հարաբերություններ» խորագրով նոր ցուցադրություն։
Հայաստանը հին աշխարհի այն երկրներից է, որտեղ հասարակական զարգացումը համեմատաբար վաղ հանգեցրեց դրամի օգտագործման անհրաժեշտությանը։ Պատմական որոշ փուլերում շրջանառության մեջ են եղել օտարերկրյա կամ զանազան նվաճողների դրամները, իսկ որոշ փուլերում հայ արքաներն ունեցել են իրենց սեփական դրամաթողարկումը, որն իր բուն տնտեսական գործառույթը կատարելուց բացի հանդիսացել է քաղաքական և մշակութային առաջընթացի դրսևորումներից։ Այսօր հին հայկական դրամները, պատմագիտության համար անփոխարինելի սկզբնաղբյուր լինելով, միաժամանակ հանրության կողմից ընկալվում են որպես պատմամշակութային ուշագրավ երևույթ, ազգային ինքնության յուրատեսակ խորհրդանիշ։
ՀՀ Դրամի 30-ամյակին նվիրված այս ցուցահանդեսում ներկայացվում է Հայաստանի պատմության թանգարանում պահվող դրամագիտական մեծ և հարուստ հավաքածուից ինքնատիպ և ներկայացուցչական նմուշների մի խումբ, որը կարող է պատկերացում տալ հին, միջնադարյան և նորագույն ժամանակների հայկական դրամաթողարկումների մասին։

С 26-го ноября в музее истории Армении откроется новая выставка под названием «Монета в Армении: Времена и отношения» посвященная 30-летию национальной валюты Армении.
Армения – одна из стран древнего мира, социальное развитие которой сравнительно рано привело к необходимости использования денег. На некоторых исторических этапах в обращении находились монеты различных завоевателей, а на некоторых этапах у армянских царей была собственная чеканка, которая, помимо выполнения своей экономической функции, была проявлением политического и культурного прогресса. Сегодня старинные армянские монеты, являясь незаменимым источником для историографии, одновременно воспринимаются общественностью как замечательное историко-культурное явление и уникальный символ национальной идентичности.
На этой выставке, посвященной 30-летию Драма РА, представлена группа оригинальных и репрезентативных образцов из большой и богатой нумизматической коллекции, хранящейся в Музее истории Армении, которые могут дать представление об армянской монете древнего, средневекового и нового времени.
Следует также отметить, что при поддержке Центрального банка РА будут представлены эксклюзивные образцы из коллекции банка.