Կաշվե այս ոտնամանը հայտնաբերվել է 2008-ին: Ըստ պեղող հնագետների ոտնամանը թվագրվում է Ք.ա. 3600- 3500թթ.` հիմք ընդունելով Կալիֆորնիայի և Օքսֆորդի համալսարանների Սպեկտրոմետրիկ լաբորատորիաներում արված ռադիոկարբոնային քննությունը: Սա գիտնականներին թույլ է տալիս զարմանալի պահպանվածությամբ մեզ հասած այս բացառիկ գտածոն համարելու աշխարհի հնագույն կաշվե ոտնամանը:
Վայոց Ձորի մարզի Արենի-1 կոչվող քարայրում 2007-ից առայսօր շարունակվում են հնագիտական պեղումները: Արշավախմբի կազմում են Հայաստանի ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտը, Իռլանդիայի Քորկ համալսարան – քոլեջը և Կալիֆորնիայի համալսարանի Կոտսենի անվան հնագիտության ինստիտուտը` ի դեմս համաղեկավարներ Բորիս Գասպարյանի, Ռոն Պինհասիի և Գրիգոր Արեշյանի:

THE UNIQUE FIND OF A 5500 -YEAR-OLD LEATHER SHOE
The leather shoe was discovered in 2008. As evidenced by the excavating archeologists, the shoe was dated from 3500 BC by the radio-carbon analysis in Spectrometry Laboratories at the Universities of California and Oxford. This permits considering the unique find that came down to us in a state of stunning preservation “the world’s oldest shoe”.
Archeological excavations have been carried out in the cave called Areni-1 in Vayots Dzor region since 2007. Co-director Boris Gasparyan of the Institute of Archeology and Ethnography, National Academy of Sciences, Armenia, co-director Dr. Ron Pinhasi of the University College Cork, Ireland, and co-director Dr. Grigor Areshian of the Cotsen Institute of Archeology, UCLA, USA, are among the researchers of the expedition.