«Հանդերձանք և աստիճանակարգ․ բացահայտիր եկեղեցական աշխարհը» խորագրով կրթական ծրագիրը նախատեսված է միջին և ավագ տարիքի դպրոցական տարիքի երեխաների համար։
Ծրագրի սկզբում մասնակիցները շրջայց կունենան «Պետականության վերականգնման ուղիներով. 15-18-րդ դարեր» ցուցասրահում և կծանոթանան Հայ եկեղեցու նվիրապետական աստիճաններին, դիմելաձևերին և եկեղեցու դերին հայ ժողովրդի պատմության մեջ։
Շրջայցից հետո մասնակիցները կբաժանվեն երկու խմբի։ Ստացած գիտելիքների հիման վրա մասնակիցները կփորձեն նախապես պատրաստված պատկերներով հավաքել կաթողիկոսի հանդերձանքը և կնշեն յուրաքանչյուր մասի անվանումը։ Մասնակիցները նաև կհամապատասխանեցնեն դիմելաձևը հոգևոր աստիճանին

The educational program entitled “Outfit and Hierarchy: Discover the World of the Church” is intended for middle- and high-school-age children.
At the beginning of the program, participants will have a tour of the “Along the Paths to the Restoration of Statehood: 15th-18th Centuries” exhibition hall and will get acquainted with the hierarchal ranks of the Armenian Church, the forms of address, and the role of the church in the history of the Armenian people.
After the tour, the participants will be divided into two groups. Based on the knowledge gained, the participants will try to assemble the Catholicos’ outfit from previously prepared images and will indicate the name of each part. The participants will also match the form of address to the spiritual rank․