Մայիսի 29-31-ը Հայաստանի պատմության թանգարանում կայացավ «Անիի հնագիտական դպրոցը» խորագրով եռօրյա միջազգային գիտաժողովը։ Գիտաժողովի շրջանակներում Հայաստանից և արտերկրից հրավիրված շուրջ 40 զեկուցողներ ներկայացրին իրենց հետազոտական աշխատանքները, որոնք վերաբերում են Անիի պատմությանը և մշակութային ժառանգությանը, Անիի պեղումների արդյունքներին, Անի քաղաքի եկեղեցական ճարտարապետությանը և հարակից բնագավառներին առնչվող թեմաներին։ Զեկուցումները հոդվածների տեսքով կտպագրվեն «Աշխատություններ Հայաստանի պատմության թանգարանի» պարբերական ժողովածուի 14-րդ համարում։
Գիտաժողովի վերջին օրը մասնակիցներն այցելեցին Կեչառիս վանական համալիր, այնուհետև հյուրընկալվեցին Օրբելի եղբայրների տուն-թանգարանում, որտեղ տեղի ունեցավ գիտաժողովի ամփոփումը։

С 29 по 31 мая в Музее истории Армении состоялась трехдневная международная научная конференция под названием «Археологическая школа Ани».
В рамках конференции около 40 докладчиков, приглашенных из Армении и из-за рубежа, представили свои исследовательские работы, касающиеся истории и культурного наследия Ани, результатов раскопок Ани, церковной архитектуры города Ани и смежных тем. Доклады будут опубликованы в виде статей в 14-м номере периодического сборника «Труды Музея истории Армении».
В последний день конференции участники посетили монастырский комплекс Кечарис, затем побывали в Доме-музее братьев Орбели, где состоялось подведение итогов конференции.