Մայիսի 29-ին Հայաստանի պատմության թանգարանում մեկնարկեց թանգարանի, ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի և Ազգային հետազոտությունների Մոսկվայի շինարարական պետական համալսարանի կողմից կազմակերպված «Անիի հնագիտական դպրոցը» խորագրով միջազգային գիտաժողովը։
Բացման խոսքով հանդես եկավ թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը, ով ընդգծեց եռօրյա գիտաժողովի կարևորությունը՝ նվիրված Անիի կանոնավոր պեղումների և հնադարանի ստեղծման 120-ամյակին, ինչպես նաև երեք ականավոր հետազոտողների հոբելյաններին, քանի որ այս տարի լրանում են Անիի պեղումների արշավախմբի ղեկավար Ն. Մառի 160, Անիի ճարտարապետության նշանավոր հետազոտող և արշավախմբի աջակից Թ. Թորամանյանի 160 և արշավախմբի առանցքային անդամներից մեկի ու Հայաստանում հնագիտական աշխատանքների կազմակերպիչ Ա. Քալանթարի 140-ամյակները։
ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Բոբոխյանը իր ողջույնի խոսքում կարևորեց հնագիտության և հայագիտության ոլորտում Ն․ Մառի գլխավորած արշավախմբի ունեցած բացառիկ դերակատարումը։
Ազգային հետազոտությունների Մոսկվայի շինարարական պետական համալսարանի Ճարտարապետության և քաղաքաշինության ինստիտուտի տնօրեն Արմեն Ղազարյանը իր խոսքում նշեց Անիի ճարտարապետության բացառիկությունը՝ Անին համեմատելով միջնադարյան անտիկ քաղաքների հետ։
Գիտաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցավ նաև Հայաստանի պատմության թանգարանի և Բուն TV-ի հետ համատեղ նկարահանված «Անի․Բագրատունիների տիեզերահռչակ մայրաքաղաք» ֆիլմի պրեմիերան։

29 мая в Музее Истории Армении стартовала международная научная конференция «Археологическая школа Ани», организованная музеем Институтом археологии и этнографии НАН РА и Московским государственным строительным университетом национальных исследований.
Со вступительной речью выступил директор музея Давид Погосян, который подчеркнул важность трехдневной научной конференции, посвященной 120-летию регулярных раскопок в Ани и созданию археологической библиотеки, а также юбилеям трех выдающихся исследователей, поскольку в этом году исполняется 160 лет со дня рождения руководителя археологической экспедиции в Ани Н. Марра, 160-летие выдающемуся исследователю архитектуры Ани и участника экспедиции Т. Тораманяна, и 140-летие одного из ключевых членов экспедиции и организатора археологических работ в Армении А. Калантара.
Директор Института археологии и этнографии НАН РА Арсен Бобохян в своем приветственном слове отметил исключительную роль экспедиции Н. Мара в области археологии и арменоведения.
Директор Института архитектуры и градостроительства Московского строительного государственного университета национальных исследований Армен Казарян в своем выступлении отметил исключительность архитектуры Ани, сравнив Ани со средневековыми античными городами.
В рамках конференции состоялась также премьера фильма «Ани: всемирно известная столица Багратунидов», снятого совместно с Музеем истории Армении и Бун TV.