Հուլիսի 12-ին Հայաստանի պատմության թանգարանում կայացավ Սան Պաուլոյի համալսարանի Սոցիալական պատմության ասպիրանտ Սոնիա Մարիա դե Ֆրեիտասի դասախոսությունը «Հայկական ժառանգությունը Սան Պաուլոյում» թեմայով։
Հայաստանի պատմության թանգարանի գիտական գծով փոխտնօրեն Նժդեհ Երանյանն իր բացման խոսքում շնորհակալություն հայտնելով բանախոսին՝ ընդգծեց վերջինիս աշխատանքի կարևորությունը հայկական ժառանգության հանրահռչակման գործում։
Դասախոսության ընթացքում բանախոսն անդրադարձ կատարեց Բրազիլիայի Սան Պաուլո քաղաք հայերի ներգաղթին, տնտեսական ու հասարակական գործունեությանը և հայկական ժառանգությանը, ներկայացրեց հայ համայնքի կողմից իրականացված կարևոր նախաձեռնությունները։
Բանախոսը թանգարանին նվիրեց նաև իր հեղինակած «Միահյուսելով գծերը և հիշողությունները» և «Հայկական ներկայությունը Սան Պաուլոյում» պորտուգալերեն գրքերը։

12-го июля в 16:00 в Музее истории Армении состоялась лекция Сони Марии де Фрейтас, аспирантки социальной истории Университета Сан-Паулу, на тему «Армянское наследие в Сан-Паулу».
Заместитель директора Музея истории Армении по научной части Нжде Еранян в своей вступительной речи, поблагодарив докладчика, подчеркнул важность её работы в деле популяризации армянского наследия.
В ходе лекции докладчик коснулся иммиграции армян в бразильский город Сан-Паулу, экономической и общественной деятельности и армянского наследия, представил важные инициативы, реализованные армянской общиной. Докладчик также подарил музею свои авторские книги на португальском языке «Переплетение линий и воспоминаний» и «Армянское присутствие в Сан-Паулу».