Սեպտեմբերի 14-ին «Եվրոպական ժառանգության օրեր»-ի շրջանակում Հայաստանի պատմության թանգարանում տեղի ունեցավ «Այաս» ծովային հետազոտությունների ակումբի նախագահ, «Կիլիկիա» նավի նավապետ Կարեն Բալայանի բանախոսությունը՝ «Մի առագաստանավի պատմություն․ Կիլիկիա» խորագրով։
Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանն իր բացման խոսքում կարևորեց բանախոսության արդիականությունը «Ճանապարհներ, ցանցեր, կապեր» խորագրի ներքո, և Կիլիկիան Հայաստանի նավագնացության ուսումնասիրման անհրաժեշտությունը պատմական հետազոտությունների տեսանկյունից։
Բանախոսն իր ելույթի ընթացքում ներկայացրեց Կիլիկիան Հայաստանի նավատեսակների կառուցման տեխնոլոգիան, ինչպես նաև իր կողմից կատարված հետազոտությունների արդյունքները Կիլիկիան Հայաստանի նավատորմի և նավագնացության մասին։ Հեղինակը անդրադարձ կատարեց նաև մեր օրերում պատմական նավերի վերականգնման ու Սևանա լճում ստորջրյա հնէաբանական ուսումնասիրությունների իրականացման աշխատանքներին։

14 сентября в рамках  мероприятия Дни европейского наследия в Музее истории Армении состоялось выступление президента клуба морских исследований «Айас», капитана корабля «Киликия» Карена Балаяна на тему «История одного парусника: Киликия».
Директор Музея истории Армении Давид Погосян в своем вступительном слове подчеркнул актуальность выступления под названием «Дороги, сети, связи» и необходимость изучения судоходства Армении в Киликии с точки зрения исторических исследований.
В ходе своего выступления докладчик представил технологии строительства судов и судоходства, а также результаты проведенных им исследований о флоте и судоходстве в Киликийской Армении. Автор также коснулся работ по реставрации исторических судов в наши дни и проведению подводных археологических исследований в озере Севан.