Հոկտեմբերի 23-ին Հայաստանի պատմության թանգարանում մեկնարկեց «Թանգարանային պրոֆեսիոնալիզմը դժվարին ժամանակներում» խորագրով միջազգային գիտաժողովը՝ նվիրված Հայաստանի պատմության թանգարանի 105 և թանգարանի հիմնադիր տնօրեն Երվանդ Լալայանի 160-ամյակներին:
Գիտաժողովը կազմակերպվել է Հայաստանի պատմության թանգարանի, Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) Անձնակազմի վերապատրաստման միջազգային կոմիտեի (ԻՔԹՕՓ), Էթիկայի դիլեմաների միջազգային կոմիտեի (ԻՍԻ ԷԹԻՔՍ) և ԻԿՕՄ-ի Հայաստանի ազգային կոմիտեի համատեղ նախաձեռնությամբ և ՀՀ ԿԳՄՍՆ, ԵՊՀ թանգարանի և Երևանի կոնյակի գործարանի ԱՐԱՐԱՏ թանգարանի աջակցությամբ։
Բացման արարողության ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար Ալֆրեդ Քոչարյանը, ով ընդգծեց այս գիտաժողովի կարևորությունը թանգարանային ոլորտի զարգացման գործում։
Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանն իր բացման խոսքում ներկայացրեց ընտրված թեմայի արդիականությունը՝ թանգարանագիտական քննարկումների, մասնագիտական փորձի ներկայացման և փոխանակման տեսանկյունից։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան նաև ԻԿՕՄ ԻՔԹՕՓ նախագահ Ռիտա Կապուրոն, ԻՍԻ ԷԹԻՔՍ նախագահ Լինա Գ․ Թահանը և ԻԿՕՄ Հայաստանի ազգային կոմիտեի նախագահ Հայկ Մկրտչյանը։

23 октября в Музее истории Армении стартовала международная научная конференция «Музейный профессионализм в трудные времена», посвященная 105-летию Музея истории Армении и 160-летию со дня рождения Ерванда Лалаяна, директора-основателя музея․
Конференция была организована по совместной инициативе Музея истории Армении, международного комитета по переподготовке персонала Международного совета музеев (ICOM) (IQTOP), международного комитета по этическим дилеммам (ISI ETIX) и Национального комитета ICOM Армении при поддержке Министерства образования и науки РА, музея ЕГУ и Музея Арарат Ереванского коньячного завода.
Во время церемонии открытия с приветственной речью выступил заместитель министра ОНКС Ра Альфред Кочарян, который подчеркнул важность этой конференции в развитии музейной сферы.
Директор Музея истории Армении Давид Погосян в своем вступительном слове представил актуальность выбранной темы с точки зрения музееведческих обсуждений, представления профессионального опыта и обмена. С приветственной речью выступили также Президент ICOM ICTOP Рита Капуро, президент ISI Ethics Лина Г. Тахан и председатель Национального комитета ICOM в Армении Айк Мкртчян. Конференция продлится до 26 октября.