Հոկտեմբերի 17-ին Հայաստանի պատմության թանգարանում բանախոսությամբ հանդես եկավ հայ աշխարհագրագետ և քարտեզագետ Ռուբեն Գալիչյանը:
Ցուցադրվեց թե ինչպես, դեռ մ. թ. ա. 6-րդ դարից «Հայաստան» անունով երկիրը գոյություն է ունեցել օտարների բոլոր քարտեզներում:
Հակառակ այն պարագային, որ 6-7 դար Հայաստանն անկախ պետություն չի ունեցել, բայց և այնպես նրա անունը նշված է տարածաշրջանը ցուցադրող բոլոր քարտեզներում, և նույնիսկ ծովային քարտեզներում, որը տարածվում է Եփրատի արևելյան ափերից մինչև Արաքսի և Կուրի խառնարանը, այսինքն՝ Արցախը:
Լինելով մի քրիստոնյա երկիր, Հայաստանը սեպի պես մխրճված է մահմեդական պետությունների շղթայի մեջ և խանգարում է օսմանյան և պան-թյուրքական երազի իրականացմանը, որն է միացյալ Թուրքեստան կամ Թուրան կոչվող ծրագրին։
Ցուցադրված քարտեզները վերցված էին եվրոպական և իսլամական քարտեզագրական ժառանգության և մշակույթի կարևորագույն գործերից:
Ռուբեն Գալիչյանը 1970-ականներից զբաղվում է Եվրոպայի գրադարաններում եղած քարտեզագրական հարուստ ժառանգության ու ծավալուն տեղեկությունների հետազոտմամբ: Մինչ այսօր հայ քարտեզագրական և պատմամշակութային նյութերով հրատարակել է 20 հատոր հայերեն, անգլերեն, ռուսերեն և պարսկերեն գիրք:

Армянский географ и картограф Рубен Галичан выступил с лекцией в Музее истории Армении 17 октября.
Страна под названием “Армения” еще с 6-го века до н. э. существовала на всех картах, составленными иностранными картографами.
Несмотря на то, что на протяжении 6-7 веков Армения не имела независимого государства, ее название упоминается на всех, даже на морских картах, показывающих регион, простирающийся от восточных берегов Евфрата до места, где сливаются Аракс и Кура, т. е. Арцаха.
Будучи христианской страной, Армения, вклинилась в цепь мусульманских государств, препятствуя реализации османской и пантюркистской мечты, которая представляет собой совместную программу под названием Великий Туран.
Эти карты были взяты из наиболее важных произведений европейской и исламской картографической культуры.
Рубен Галичан с 1970-х годов занимается исследованием богатого картографического наследия и обширной информации, находящейся в европейских библиотеках. На сегодняшний день он опубликовал 20 томов на армянском, английском, русском и персидском языках по армянским картографическим и историко-культурным материалам.