Հայաստանի պատմութան թանգարանը հյուրընկալեց ՀՀ Կենտրոնական բանկի Ֆինանսական շուկաների դեպարտամենտի Արժույթի թողարկման և դրամագիտության կենտրոնի դրամանիշերի թողարկման համակարգող Նունե Տերյանին և նույն կենտրոնի մասնագետ Անժելա Գևորգյանին, ովքեր վարեցին բանախոսություն՝ «Հայաստանի Հանրապետության դրամանիշները 1993-2023 թթ․» թեմայով։
Բանախոսները ներկայացրին Հայաստանի Հանրապետության ազգային արժույթի՝ դրամի շրջանառության մեջ դրվելու և կայանալու 30-ամյա ճանապարհը: Անդրադարձ կատարվեց ՀՀ դրամի գոյության 30 տարիների ընթացքում թողարկված շրջանառու թղթադրամների և մետաղադրամների շարքերին, դրամանիշերի այլ տեսակներին` հավաքորդական թղթադրամներ, շրջանառու հիշատակային մետաղադրամներ, հուշադրամներ, ներդրումային դրամներ:
Խոսվեց նաև պաշտպանված տպագրության ոլորտի նորագույն տեխնոլոգիաների և ՀՀ թղթադրամների 3-րդ շարքում տեղ գտած պաշտպանական հատկանիշների մասին, ինչպես նաև ներկայացվեց «ARMENIAN DRAM 3.0» կրթական ուղղվածություն ունեցող բջջային հավելվածը:

The History Museum of Armenia hosted Nune Teryan, Coordinator of the Currency Issue and Numismatics Centre of the Financial Markets Department of the Central Bank of Armenia, and Anzhela Gevorgyan, specialist of the same centre, who conducted a lecture on “Notes and Coins of the Republic of Armenia in 1993-2023”.
The speakers presented the 30-year journey of the national currency of the Republic of Armenia – the dram – into circulation. Reference was made to the series of circulating banknotes and coins issued during the 30 years of the Armenian dram, as well as other types of notes and coins: collector banknotes, circulating commemorative coins, collector coins, and investment coins.
They talked about the latest technologies in the field of security printing and the security properties of the RA 3rd series banknotes. The education-oriented mobile application “ARMENIAN DRAM 3.0” for smartphones running iOS and Android operating systems was also presented.