Սույն թվականի հուլիսի 25-ին Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը «Հայ-չինական գործընկերության կենտրոն» ՀԿ-ի փոխնախագահ Դավիթ Մխիթարյանի ուղեկցությամբ մեկնել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն և Չզինան քաղաքում գտնվող Շանդուն նահանգի թանգարանի տնօրեն Լիու Յանչանգի հրավերով մասնակցել թանգարանի հիմնադրման 70-ամյա հանդիսավոր արարողությանը։
Հայաստանի պատմության թանգարանի և Շանդուն թանգարանի միջև համագործակցության հուշագիր է կնքվել։
Այցի ընթացքում հանդիպումներ են եղել հանդիսավոր արարողություններին մասնակից Սերբիայի Ազգային թանգարանի և այլ թանգարանների տնօրենների հետ։
Հուլիսի 26-ին Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրենը Պեկինում հանդիպել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վահե Գևորգյանի հետ, ապա դեսպանի խորհրդական Մայա Մարտիրոսյանի, Հայ-չինական գործընկերության կենտրոնի փոխնախագահ Դավիթ Մարտիրոսյանի ուղեկցությամբ Դավիթ Պողոսյանը հանդիպել է Չինաստանի ազգային թանգարանի տնօրեն Գաո Չհանգի հետ։
Քննարկվել են համատեղ ցուցահանդեսների կազմակերպման հնարավորությունները, ինչպես նաև համաձայնեցվել է համագործակցության հուշագրի նախապատրաստման աշխատանքները։
Հայաստանի պատմության թանգարանը նաև միացել է Չինաստանի ազգային թանգարանի կողմից համակարգվող «Մետաքսի ճանապարհ թանգարաններ» միջազգային դաշինքին։
Հանդիպման ավարտին թանգարանի միջազգային ստորաբաժանման տնօրեն Ֆլորենս Ցուի ուղեկցությամբ Դ․ Պողոսյանը ծանոթացել է թանգարանի մշտական և ժամանակավոր ցուցադրություններին։
Դ․ Պողոսյանը հուլիսի 27-ին Չինաստանում մասնակցել է նաև Հայ-չինական գործընկերության կենտրոնի և գործընկերների կողմից ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում ներառված «Չինական մեծ պատ» և «Արգելված քաղաքի» հուշարձանային համալիրներ կազմակերպված ճանաչողական այցերին։

25 июля этого года директор Музея истории Армении Давид Погосян в сопровождении вице-президента НПО «Центр армяно-китайского партнерства» Давида Мхитаряна отправился в Китайскую Народную Республику и по приглашению Лю Яньчана, директора музея провинции Шаньдун в городе Цзинань, принял участие в торжественной церемонии, посвященной 70-летию основания музея.
Подписан меморандум о сотрудничестве между Музеем истории Армении и музеем Шаньдунь.
В ходе визита состоялись встречи с директорами Национального музея Сербии и других музеев, участвующих в торжественных мероприятиях. 26 июля директор Музея истории Армении встретился в Пекине с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Армения в Китайской Народной Республике Ваге Геворкяном, затем в сопровождении советника посла Майи Мартиросян, вице-президента Центра армяно-китайского партнерства Давида Мартиросяна Давид Погосян встретился с директором Национального музея Китая Гао Чангом. Были обсуждены возможности организации совместных выставок, а также согласованы работы по подготовке меморандума о сотрудничестве.
Музей истории Армении также присоединился к международному альянсу «Музеи Шелкового пути», координируемому Национальным музеем Китая. В конце встречи Д. Погосян в сопровождении директора международного подразделения музея Флоренс Цу ознакомился с постоянными и временными экспозициями музея. Д. Погосян 27 июля в Китае принял участие также в ознакомительных визитах, организованных Центром армяно-китайского партнерства и партнерами в мемориальные комплексы «Великая Китайская стена» и «Запретный город», включенные в список всемирного наследия ЮНЕСКО.