Հայաստանի պատմության թանգարանում տեղի ունեցավ Բեյրութի Հայկազյան համալսարանի կողմից 2022-ին հրատարակված «Հայկազեան Հայագիտական Հանդէս»-ի 42/1 եւ 42/2 համարների շնորհանդեսը։
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ Պատմության թանգարանի գիտական գծով փոխտնօրեն Նժդեհ Երանյանը, իրենց խոսքն ասացին Հայկազյան համալսարանի սփյուռքի ուսումնասիրությունների կենտրոնի տնօրեն, Հայագիտական հանդեսի գլխավոր խմբագիր Անդրանիկ Տաքեսեանը և գեղանկարիչ, ազգագրագետ Հրազդան Թոքմաջյանը՝ կարևորելով համալսարանի հայապահպան գործունեությունը Սփյուռքում և ազգային նշանակության կառույցների սերտ համագործակցությունը։
Այնուհետև Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը և Հայկազյան համալսարանի նախագահ, վերապատվելի Փօլ Հայտօսթեանը կնքեցին համագործակցության հուշագիր, որով նախատեսվում է ուսանողների պրակտիկաների, գործնական աշխատանքների, մասնագիտական պատրաստման և վերապատրաստման նպատակով աշխատանքների իրականացում թանգարանում, թանգարանի աշխատակիցների և համալսարանի դասախոսների փոխադարձ հանդիպումների, համատեղ հետազոտությունների կազմակերպում, ինչպես նաև գիտական հրատարակությունների և տեղեկատվության փոխանակում։

The History Museum of Armenia hosted the presentation of issues 42/1 and 42/2 of the “Haigazian Armenological Review” published in 2022 by the Haigazian University of Beirut.
At the event, Nzhdeh Yeranyan, Deputy Scientific Director of the History Museum, made an opening speech, and Andranik Dakessian, Director of the Armenian Diaspora Research Centre of Haigazian University, Editor-in-chief of the Armenian Review, and painter, ethnographer Hrazdan Tokmajian gave their speech, highlighting the university’s Armenian preservation activities in the Diaspora and the close cooperation of institutions of national importance.
Then, Davit Poghosyan, Director of the History Museum of Armenia, and Reverend Paul Haidostian, President of Haigazian University, signed a memorandum of cooperation, which envisages implementation of students’ internships, practical work, professional preparation and training in the museum, mutual meetings of museum employees and university professors, organisation of joint research, as well as exchange of scientific publications and information.