Հայաստանի պատմության թանգարանում տեղի ունեցավ հուշ-ցերեկույթ և ցուցադրության բացում՝ նվիրված Վազգեն Սարգսյանի 65-ամյակին, որն իրականացվեց Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի Տուն-Թանգարանի հետ համատեղ։ Միջոցառմանը ներկա էին Վազգեն Սարգսյանի ընտանիքի անդամները, հարազատներն ու ընկերները։
Բացման խոսքով հանդես եկավ Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը, նշելով, որ ցուցադրության մեջ առկա են իրեր, որոնք թանգարանին նվիրել է հենց սպարապետի ընտանիքը, և դրանք հետագայում կներառվեն թանգարանի մշտական ցուցադրության մեջ։ Նա նշեց, որ համատեղ կազմակերպված այս ցուցահանդեսը ևս մեկ հնարավորություն է այցելուների համար՝ հաղորդակցվելու սպարապետից մեզ մնացած այս կարևոր մասունքներին։
Վազգեն Սարգսյանի եղբայր Արամ Սարգսյանը շնորհակալություն հայտնեց Պատմության թանգարանին նախաձեռնության համար և ընդգծեց այն հանգամանքը, որ Վազգեն Սարգսյանն իր ուրույն տեղն ունի հայ ժողովրդի սրտում և օրինակելի կերպար է սերունդներ դաստիարակելու համար։

В Музее истории Армении состоялось памятное мероприятие и открытие выставки, посвященной 65-летию Спарапета – Вазгена Саркисяна, которое было проведено совместно с домом-музеем Вазгена Саркисяна. На мероприятии присутствовали также члены семьи, родственники и друзья В․ Саркисяна.
Со вступительной речью выступил директор Музея истории Армении Давид Погосян, отметив, что в экспозиции представлены предметы, подаренные музею самой семьей Спарапета, и в дальнейшем они будут включены в постоянную экспозицию музея. Он отметил, что эта совместно организованная выставка-еще одна возможность для посетителей пообщаться с этими важными реликвиями, оставшимися нам от Спарапета.
Брат Вазгена Саркисяна Арам Саркисян, выразив благодарность музею истории за инициативу, подчеркнул, что Вазген Саркисян занимает свое особое место в сердце Армянского народа и является образцом для подражания и воспитания поколений. Затем он подарил музею ручку В. Саргсяна.