Հայաստանի պատմության թանգարանում տեղի ունեցավ հուշ-ցերեկույթ և ցուցադրության բացում՝ նվիրված Վազգեն Սարգսյանի 65-ամյակին, որն իրականացվեց Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի Տուն-Թանգարանի հետ համատեղ։ Միջոցառմանը ներկա էին Վազգեն Սարգսյանի ընտանիքի անդամները, հարազատներն ու ընկերները։
Բացման խոսքով հանդես եկավ Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը, նշելով, որ ցուցադրության մեջ առկա են իրեր, որոնք թանգարանին նվիրել է հենց սպարապետի ընտանիքը, և դրանք հետագայում կներառվեն թանգարանի մշտական ցուցադրության մեջ։ Նա նշեց, որ համատեղ կազմակերպված այս ցուցահանդեսը ևս մեկ հնարավորություն է այցելուների համար՝ հաղորդակցվելու սպարապետից մեզ մնացած այս կարևոր մասունքներին։
Վազգեն Սարգսյանի եղբայր Արամ Սարգսյանը շնորհակալություն հայտնեց Պատմության թանգարանին նախաձեռնության համար և ընդգծեց այն հանգամանքը, որ Վազգեն Սարգսյանն իր ուրույն տեղն ունի հայ ժողովրդի սրտում և օրինակելի կերպար է սերունդներ դաստիարակելու համար։

The History Museum of Armenia hosted a commemorative matinee and the opening of the exhibition dedicated to the 65th anniversary of Vazgen Sargsyan, organised jointly with the Vazgen Sargsyan House-Museum. The event was attended by family members, relatives, and friends of Vazgen Sargsyan.
Davit Poghosyan, Director of the History Museum of Armenia, delivered welcoming remarks, noting that the exhibition includes items presented to the museum by Sparapet’s family, and they will be included in the museum’s permanent exhibition in the future. He noted that this jointly organised exhibition is another opportunity for visitors to interact with these important relics left to us by Sparapet.
Vazgen Sargsyan’s brother Aram Sargsyan, thanking the History Museum for the initiative, emphasised that Vazgen Sargsyan holds a special place in the heart of the Armenian nation and is an exemplary character for the upbringing of generations.