Հունիսի 7-ին Հայաստանի պատմության թանգարանում կայացավ վավերագրող-լուսանկարիչ և արվեստագետ Հրայր Բազե Խաչերյանի բանախոսությունը՝ «Խաչքար» (Արվեստ և Հոգի. տեսողական ճամփորդություն) խորագրով, որի ընթացքում հեղինակը ներկայացրեց 2024 թ․ հրատարակված համանուն գիրքը։
Թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը իր բացման խոսքում ընդգծեց այս գրքի կարևորությունը հուշարձանների ուսումնասիրության, պատմամշակութային ժառանգության պահպանման տեսանկյունից։
Գրքի հեղինակ Հրայր Բազե Խաչերյանը իր ելույթի ընթացքում ներկայացրեց գրքի ստեղծման պատմությունը, վերլուծեց խաչքարային արվեստի նրբությունները։
Գրքում ամփոփված են Հայաստանի և Արցախի, նաև Արևմտյան Հայաստանի, Նախիջևանի, Վրաստանի, Իրանի, Երուսաղեմի, Սանկտ Պետերբուրգի և այլ շրջանների խաչքարերի լուսանկարներ։
Բանախոսության հատուկ հյուրն էր ՀՀ-ում Կանադայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էնդրու Թըրները, ով թանգարանի տնօրեն Դ․ Պողոսյանի հետ շրջայց կատարեց թանգարանի ցուցասրահներում՝ ծանոթանալով գործող ցուցադրություններին։ Շրջայցի ավարտին դեսպան Էնդրու Թըրները տպավորությունների մասին գրառում կատարեց թանգարանի Պատվավոր հյուրերի գրքում։

7 июня в Музее истории Армении состоялся доклад фотографа-документалиста и художника Грайра Базе Хачеряна «Хачкар» (Искусство и Душа. визуальное путешествие), в ходе которого автор представил одноименную книгу, опубликованную в 2024 году.
Директор музея Давид Погосян в своем вступительном слове подчеркнул важность этой книги с точки зрения изучения памятников, сохранения историко-культурного наследия.
Автор книги Грайр Базе Хачерян в своем выступлении представил историю создания книги, проанализировал тонкости искусства хачкаров. В книге обобщены фотографии хачкаров Армении и Арцаха, а также Западной Армении, Нахичевана, Грузии, Ирана, Иерусалима, Санкт-Петербурга и других регионов.
Специальным гостем выступления был Чрезвычайный и Полномочный Посол Канады в Армении Эндрю Тернер, который вместе с директором музея Д. Погосяном совершил экскурсию по выставочным залам музея, ознакомившись с действующими выставками. В конце экскурсии посол Эндрю Тернер сделал запись о впечатлениях в книге Почетных гостей музея.