Հոկտեմբերի 29-ին Հայաստանի պատմության թանգարանում կայացավ «Դեղին գետի հիշողությունը» միջազգային ժամանակավոր ցուցադրության փակման և ամփոփման արարողությունը։
Հիշեցնենք, որ ցուցադրությունն իրականացվել էր Հայաստանի պատմության թանգարանի, Շանսի թանգարանի և «Հայ-չինական գործընկերության կենտրոն» ՀԿ-ի համագործակցությամբ։
Բացման խոսքում թանգարանի զարգացման գծով փոխտնօրեն Արուսյակ Ղազարյանը ընդգծեց, որ շուրջ երեք ամիս գործող ցուցադրությունը ոչ միայն հնարավորություն տվեց հայ այցելուներին անմիջականորեն հաղորդակցվել Չինաստանի հնագույն քաղաքակրթության ժառանգությանը, այլև նշանավորվեց այն հանգամանքով, որ Չինաստանի Շանսի թանգարանի հետ համագործակցությամբ առաջին անգամ Հայաստանում ներկայացվել էին բնօրինակ հնագիտական նմուշներ, ինչը դարձավ հայ-չինական մշակութային երկխոսության և գործընկերության կարևոր դրսևորում։
Միջոցառման շրջանակում «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ, Շանսիի հին ճանապարհը․ Շանսիի քաղաքակրթության և միջազգային ցուցահանդեսի պատմությունը» թեմայով բանախոսությամբ հանդես եկավ Շանսի նահանգային հնագիտության ինստիտուտի փոխտնօրեն Գաո Ջընհուայը։
Բանախոսը ներկայացրեց Շանսիի աշխարհագրական առանձնահատկությունները, տարածաշրջանում իրականացված կարևոր հնագիտական պեղումները, ինչպես նաև Շանսիի հնագիտական ժառանգության դերը չինական քաղաքակրթության ձևավորման և զարգացման գործընթացում։
Հաջորդիվ, Շանսի նահանգային հնագիտության ինստիտուտի փոխտնօրեն Գաո Ջընհուայի գլխավորած պատվիրակությունը շրջայց ունեցավ թանգարանի մշտական և ժամանակավոր ցուցադրության սրահներում։

On October 29th, the conclusion and closing ceremony of the “Memory of the Yellow River” temporary international exhibition was held at the History Museum of Armenia.
As a reminder, the exhibition was organized by the collaboration of the History Museum of Armenia, the Shanxi Museum, and the “Armenia-China Partnership Center” NGO.
In her opening speech, Arusyak Ghazaryan, Deputy Director for Development of the Museum, emphasized that the exhibition, open for about three months, not only gave an opportunity for Armenian visitors to engage directly with ancient Chinese cultural heritage, but was also notable for the fact that because of the collaboration with the Shanxi Museum of China, original Chinese archaeological artifacts were displayed in Armenia for the first time, which manifested in important Armenian-Chinese cultural dialogue and partnership.
In the scope of the event, Gao Zhenhua, Deputy Director of the Institute of Archaeology of Shanxi Province, delivered a lecture entitled “The Belt and Road and the Shanxi Ancient Road: Shanxi Civilization and International Exhibition Narrative.”
The speaker discussed Shanxi’s topographical features, important archaeological excavations done in the region, as well as the role of Shanxi’s archaeological heritage in the formation and development of Chinese civilization.
Following this, the delegation, headed by Deputy Director of the Institute of Archaeology of Shanxi Province, Gao Zhenhua, toured the permanent and temporary exhibition halls of the Museum.