Այսօր Հայաստանի պատմության թանգարանում տեղի ունեցավ մամուլի ասուլիս՝ նվիրված հոլանդացի անվանի փորագրանկարիչ, վիմագրության վարպետ, «Գեղարվեստական տպագրության Երրորդ միջազգային բիենալե, Երևան 2021»-ի Առաջին մրցանակակիր՝ Հերման Նորդերմեերի «Ռեմինիսցենցիա» առաջին անհատական ցուցադրության բացմանը, որն իրականացվում է «Մշակույթների երկխոսություն» կազմակերպության նախաձեռնությամբ, Հայաստանի պատմության թանգարանի հետ համագործակցությամբ, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության, Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության և Նիդերլանդներում Մոնդրիան հիմնադրամի աջակցությամբ։
Մամուլի ասուլիսին ելույթ ունեցան թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը, Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպան Ն․Գ․ պարոն Նիկոլաս Յակոբ Սխերմերսը, «Մշակույթների երկխոսություն» կազմակերպության հիմնադիր նախագահ, Գեղարվեստական տպագրության Երրորդ միջազգային բիենալեի հիմնադիր Սոնա Հարությունյանը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության ժամանակակից արվեստի վարչության պետ Սվետլանա Սահակյանը, ովքեր կարևորեցին մշակութային համագործակցության դերը՝ նշելով, որ նման միջոցառումները շարունակական բնույթ կկրեն։
Խորհրդանշական է նաև, որ այժմ Նիդերլանդների Թագավորության Ասսեն քաղաքի Դրենց թանգարանում գործում է Հայաստանին նվիրված ցուցադրություն՝ «Արարատի հմայքի ներքո. գանձեր հին Հայաստանից» խորագրով։
Հիշեցնենք, որ ցուցադրության բացումը տեղի կունենա հուլիսի 14-ին՝ ժամը 17։00-ին, Հայաստանի պատմության թանգարանում։

Сегодня в Музее истории Армении состоялась пресс-конференция, посвященная открытию персональной выставки известного голландского графика, мастера литографии, победителя “III международной биеннале печатной графики, Ереван – 2021” Германа Нордермеера “Реминисценция”. Выставка организована по инициативе Международного образовательного центра “Диалог Культур” в сотрудничестве с Музеем истории Армении и при поддержке Министерства OНКС РА, Посольства Королевства Нидерландов в Армении и Фонда Мондриана в Нидерландах.
На пресс-конференции выступили директор музея Давид Погосян, посол Королевства Нидерландов в Республике Армения г-н Николас Якоб Cxермерс, президент-учредитель организации “Диалог культур”, основатель Третьей международной биеннале печатной графики Сона Арутюнян, заведующая отделом современного искусства Министерства OНКС РА Светлана Саакян, которые подчеркнули роль культурного сотрудничества, отметив, что такие мероприятия будут носить постоянный характер.                                                                                                                                                                                                                              Символично и то, что в настоящее время в музее Дрентс города Ассен в Королевстве Нидерландов проходит выставка, посвященная Армении – “Под чарами Арарата. Сокровища древней Армении”.
Напоминаем, что открытие выставки Германа Нордермеера состоится 14 июля в 17:00 в Музее истории Армении.