Մայիսի 17-ին Հայաստանի պատմության թանգարանում տեղի ունեցավ Անի․«Բագրատունիների տիեզերահռչակ մայրաքաղաք» և «Հայաստանը 10-14-րդ դարերում» մշտական ցուցասրահների պաշտոնական վերաբացման արարողությունը։
Բացման արարողությանը ներկա էր ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը։ Նա կարևորել է ցուցադրության վերաբացումը՝ արժևորելով ներկայացված բացառիկ ցուցանմուշները․ «Շուրջ 4 տարի ընդմիջումից հետո Հայաստանի պատմության թանգարանը կրկին ցուցադրելու է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում գրանցված հայկական Անի մայրաքաղաքից բերված, համամարդկային պատմամշակութային արժեք ունեցող հավաքածուի մի մասը։ Թանգարանի հավաքածուում ընդգրկված Անիի մի շարք նյութեր էլ այժմ ցուցադրվում են Վենետիկի հայտնի Դոժերի պալատում՝ Մարկո Պոլոյի մահվան 700-ամյակին նվիրված ժամանակավոր ցուցահանդեսի շրջանակում»:
Ցուցադրության շրջանակներում ներկայացված է շուրջ 350 առարկա Անիից և Դվինից (գրակալներ, խաչեր, բուրվառներ, Անիից հայտնաբերված 12-13-րդ դդ․ թվագրվող մանկական մետաքսե վերնազգեստ, խեցեղեն և ապակյա իրեր, մանրակերտներ), ինչպես նաև կոթողներ Մեղրիի, Հաղարծինի, Նորավանքի, Գառնու, Հովհաննավանքի և Կեչառիսի հուշարձաններից։

17 мая в Музее истории Армении состоялась официальная церемония открытия постоянных выставочных залов Ани։«Всемирно известная столица Багратидов» и «Армения в 10-14 веках».
На церемонии открытия присутствовал заместитель министра ОНКС Альфред Кочарян. Он подчеркнул важность повторного открытия выставки, высоко оценив представленные эксклюзивные экспонаты: “После почти 4-летнего перерыва Музей истории Армении снова продемонстрирует часть коллекции, привезенной из армянской столицы Ани, внесенной в список всемирного наследия ЮНЕСКО, имеющей общечеловеческую историко-культурную ценность. Ряд материалов Ани, хранящихся в коллекции музея, сейчас экспонируются в знаменитом венецианском дворце Дожов в рамках временной выставки, посвященной 700-летию со дня смерти Марко Поло»:
В рамках выставки представлено около 350 предметов из Ани и Двина (грамоты, кресты, курильницы, детская шелковая верхняя одежда 12-13 вв., найденная в Ани, керамика и изделия из стекла, макеты), а также памятники из Мегри, Агарцина, Нораванка, Гарни, Ованнаванка и Кечариса.