Դեկտեմբերի 11-ին Հայաստանի պատմության թանգարանում կայացավ «Երեկ և այսօր․Ժակ դը Մորգանի հետքերով» խորագիրը կրող միջազգային ցուցահանդեսի պաշտոնական բացման արարողությունը։
Բացմանը ներկա էին և խոսքով հանդես եկան ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դը Կոտինյին, Ֆրանսիայի ազգային հնագիտության թանգարանի տնօրեն Ռոզ-Մարի Մուսսոն։
Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը ներկայացրեց, որ ցուցահանդեսի շրջանակներում առաջին անգամ Ֆրանսիայից Հայաստան են բերվել և Հայաստանի պատմության թանգարանում ցուցադրվում են ֆրանսիացի անվանի հնագետ Ժակ դը Մորգանի կողմից Ախթալայում 19-րդ դ․ 80-ական թթ․ պեղված բրոնզեդարյան և երկաթեդարյան հինգ ուշագրավ ցուցանմուշներ, որոնք ներկայացված են դեռ 1990-ական թթ․ հայ-ֆրանսիական արշավախմբերի կողմից տարբեր հնավայրերում հայտնաբերված և ՀՀ թանգարաններում պահվող ավելի քան վեց տասնյակ հնագիտական առարկաների համադրությամբ։ Դավիթ Պողոսյանը ընդգծեց նաև նման բացառիկ իրադարձությունների կարևորությունը մշակութային ոլորտի զարգացման գործում։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը նշեց, որ նմանատիպ միջազգային կապերի ընդլայնումը կարևոր է թանգարանների միջև փոխգործակցության զարգացման տեսանկյունից։
Ֆրանսիայի ազգային հնագիտության թանգարանի տնօրեն Ռոզ-Մարի Մուսսոն և մյուս հյուրերը Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանի ուղեկցությամբ շրջայց ունեցան «Երեկ և այսօր․Ժակ դը Մորգանի հետքերով» ցուցասրահում։

11 декабря в Музее истории Армении состоялась официальная церемония открытия международной выставки «Вчера и Сегодня: по следам Жака де Моргана».
На открытии присутствовали и выступили с речью заместитель министра ОНКС РА Альфред Кочарян, Чрезвычайный и Полномочный Посол Франции в РА Оливье де Котиньи, директор Национального археологического музея Франции Роз-Мари Муссо.
Директор Музея истории Армении Давид Погосян заявил, что в рамках выставки впервые в Армению были доставлены экспонаты из Франции, и в Музее истории Армении представлены пять замечательных экспонатов бронзового и железного веков, раскопанных известным французским археологом Жаком де Морганом в Ахтале в 1980-х годах., они представлены комбинацией из более чем шести десятков археологических предметов, обнаруженных в различных древних местах армяно-французскими экспедициями еще в 1990-х годах и хранящихся в музеях РА. Давид Погосян также подчеркнул важность таких исключительных мероприятий в развитии культурной сферы.
Заместитель министра ОНКС Альфред Кочарян отметил, что расширение подобных международных связей важно с точки зрения развития сотрудничества между музеями. Директор Национального археологического музея Франции Роз-Мари Муссо и другие гости в сопровождении директора Музея истории Армении Давида Погосяна совершили экскурсию по выставочному залу «Вчера и Сегодня: по следам Жака де Моргана».