«Մենք արեցինք այն, ինչ որ կարող էինք։ Տվեցինք հնարավորը հարազատ ժողովրդին․․․»։ Արտաշես Վրույր
Հայաստանի պատմության թանգարանում բացվեց «Հավերժի վավերագրողները․ Արամ, Արա, Արտաշես Վրույրներ» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրությունը, որը կազմակերպվել է Ե․ Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանի հետ համատեղ։
Բացման խոսքում Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը կարևորեց ցուցադրության կազմակերպումը՝ բովանդակային առումով զուգահեռներ տանելով մեր իրականության հետ։ Ե․ Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանի տնօրեն Վահագն Սարգսյանը նշեց, որ Վրույրները լուսանկարչության միջոցով պահպանեցին հայ ժողովրդի վտանգված պատմամշակութային ժառանգությունը և դրանով իսկ կարողացան պահպանել հոգևոր հայրենիքի գաղափարը։ Ելույթ ունեցան նաև ցուցադրության համադրողներ Մարինե Հարոյանը և Նաիրա Շահվալադյանը։
Արխիվային լուսանկարներ, հուշային իրեր, Անիից փրկված մասունքներ, վավերագրական կարևոր և եզակի նմուշներ․ կարող եք տեսնել՝ այցելելով Հայաստանի պատմության թանգարան։

“Мы сделали все, что могли. Мы отдали все возможное нашему народу…» Арташес Вруйр.
Музее истории Армении открылась временная выставка «Документирующие вечность: Арам, Ара, Арташес Вруйры», организованная совместно с музеем искусства и литературы имени Е. Чаренца.
В своей вступительной речи директор Музея истории Армении Давид Погосян подчеркнул организацию выставки, проведя содержательные параллели с сегодняшней реальностью. Директор музея искусства и литературы имени Е. Чаренца Ваагн Саргсян отметил, что Вруйры с помощью фотографии сохранили находящееся под угрозой исчезновения историческое и культурное наследие армянского народа и тем самым сумели сохранить идею духовной родины. Выступили также кураторы выставки Марине Ароян и Наира Шахваладян.
Архивные фотографии, памятные вещи, сохранившиеся реликвии из Ани, важные и уникальные документальные произведения. Вы можете увидеть это, посетив Музей истории Армении.