ՀՀ կառավարության տան ժամացույցի սրահում գործում է թանգարանային ցուցադրություն, որն իրականացվում է Հայաստանի պատմության թանգարանի և ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի «Սպասարկում» ՊՈԱԿ-ի համագործակցությամբ։
Աշխատանքները մեկնարկել են 2022 թվականին․ տեղում պահպանված ցուցանմուշների, ինչպես նաև Հայաստանի պատմության թանգարանի կողմից հիմնականում նվիրատվությունների միջոցով ստացված հավաքածուի հիման վրա գործում է թանգարանը։
Հոկտեմբերի 24-ին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանն այցելել է ՀՀ կառավարության տան ժամացույցի սրահ, շրջայց կատարել, Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանի ներկայացմամբ ծանոթացել թանգարանի նմուշներին և դրանց պատմությանը: Միջոցառմանը ներկա են եղել «Սպասարկում» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի ժ/պ Տիգրան Գեղամյանը, թանգարանի կազմակերպչական աշխատանքներում ներգրավված մասնագետներն ու նվիրատուները: Դավիթ Պողոսյանի խոսքով՝ Կառավարության տան ժամացույցի սրահում թանգարանի կազմակերպումը խորհրդանշական է ՀՀ պետականության պատմության և Կառավարության տան ճարտարապետական, հասարակական-քաղաքական կարևորությունն ընդգծելու առումով։ Ուստի, Հայաստանի պատմության թանգարանի կողմից մշակված հայեցակարգով ցուցասրահում ներկայացվում են հուշարձան կառույցի պատմությունը՝ արխիվային լուսանկարների, փաստաթղթերի ցուցադրմամբ և ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանի կողմից տրամադրված մակետով։
Տեղում պահպանված կահույքի և հատկապես Մինիստրների խորհրդի նախագահ Ֆադեյ Սարգսյանի ժամանակ օգտագործված սեղանի վրա, ցուցապահարաններով ու հարակից պատերին ցուցադրվում են Հայաստանի առաջին Հանրապետությունից սկսած կառավարության ղեկավարների լուսանկարներ, աշխատանքային գործունեությանը վերաբերվող տասնյակ բնօրինակ ցուցանմուշներ՝ լուսանկարներ, գրիչներ, հուշային իրեր և այլն։ Ցուցադրության վերջին հատվածում ներկայացված են հանրապետության գլխավոր ժամացույցի պատմությունը, դրա աշխատանքի հետ կապված փաստաթղթեր, ինչպես նաև ժամացույցի հին զանգերից մեկը։ Ցուցադրությունը հնարավորություն կտա ՀՀ կառավարության հյուրերին ծանոթանալու հուշարձան կառույցի, այնտեղ տեղի ունեցած կարևոր իրադարձությունների, պետական գործիչների, ինչպես նաև Հանրապետության հրապարակին նայող գլխավոր ժամացույցի պատմությանը։
Այցի ընթացքում Հայաստանի պատմության թանգարանի և ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի «Սպասարկում» ՊՈԱԿ-ի միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր՝ հետագա համագործակցության ընդլայնման, ամրապնդման, մշակութային ժառանգության պահպանման, զարգացման, հետազոտման, ինչպես նաև ոլորտում տեղեկույթի և փորձի փոխանակման նպատակով։
Նախարարի տեղակալը շնորհավորել է կազմակերպիչներին նախաձեռնության կապակցությամբ և ողջունել համագործակցության ձևաչափը: Նրա դիտարկմամբ՝ այս հարթակը հրաշալի հնարավորություն է ներկայացնելու ՀՀ պետականության պատմության դրվագներն ու հուշարձան կառույցի պատմությունը:
Կազմակերպիչները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությանը՝ նախաձեռնության կողքին լինելու և աշխատանքների իրականացմանը մեծապես աջակցելու համար:

В часовом зале Дома правительства РА работает музейная экспозиция, которая проводится в сотрудничестве с Музеем истории Армении и ГНКО «Сервис» аппарата премьер-министра РА.
Работы начались в 2022 году: на основе экспонатов, хранящихся на месте, а также коллекции, полученной музеем истории Армении в основном за счет пожертвований, работает музей. 24 октября заместитель министра ОНКС Ра Альфред Кочарян посетил Часовой зал Дома правительства РА, совершил экскурсию, в представлении директора Музея истории Армении Давита Погосяна ознакомился с экспонатами музея и их историей.
По словам Давита Погосяна, организация музея в часовом зале Дома правительства символична с точки зрения истории государственности РА и подчеркивания архитектурной, общественно-политической важности Дома правительства. Следовательно, в соответствии с концепцией, разработанной музеем истории Армении, в выставочном зале представлена история сооружения-памятника с демонстрацией архивных фотографий, документов и макета, предоставленного архитектором Нареком Саркисяном. На сохранившейся на месте мебели, особенно использовавшейся во времена председателя Совета Министров Фаддея Саркисяна, на столе, в витринах и на прилегающих стенах выставлены фотографии глав правительств, начиная с первой Республики Армения, десятки оригинальных экспонатов, относящихся к трудовой деятельности: фотографии, ручки, памятные вещи и т.д.
В заключительной части выставки представлена история главных Часов республики, документы, связанные с их работой, а также один из старинных часовых колоколов. Выставка даст возможность гостям правительства Армении ознакомиться с историей сооружения-памятника, важных событий, произошедших там, государственных деятелей, а также главных часов, выходящих окнами на площадь Республики.
В ходе визита был подписан меморандум о сотрудничестве между Музеем истории Армении и ГНКО «Сервис» аппарата премьер-министра РА с целью дальнейшего расширения, укрепления сотрудничества, сохранения, развития, исследования культурного наследия, а также обмена информацией и опытом в этой области. Заместитель министра поздравил организаторов с инициативой и приветствовал формат сотрудничества. по его мнению, эта платформа-прекрасная возможность представить эпизоды истории государственности РА и историю монументального сооружения: Организаторы выразили благодарность Министерству ОНКС РА за поддержку инициативы и большое содействие в реализации работ.