Դեկտեմբերի 23-ին Հայաստանի պատմության թանգարանում տեղի ունեցավ «Հյուսվող հիշողություններ. ընտանեկան ժառանգություն» ժամանակավոր ցուցադրության պաշտոնական բացման հանդիսավոր արարողությունը։ Ցուցահանդեսը իրականացվել է Հայաստանի պատմության թանգարանի և Տեր-Ղևոնդյան-Չորբաջյան ու Խաչատուրյան-Դևեջյան չորս մեծ ընտանիքների ժառանգորդ Արմինե Տեր-Ղևոնդյանի համագործակցությամբ։ Ցուցադրության շրջանակներում ներկայացվեց Արմինե Տեր-Ղևոնդյանի կողմից հավաքագրված նմուշների ուշագրավ ընտրանի, որը ներառում է ընտանեկան լուսանկարներ, պատմական վկայություններ, նամակներ, ձեռագործ պարագաներ և այլ արժեքավոր իրեր։ Նմուշները պատկերում են Արևմտյան Հայաստանի տարբեր շրջաններից չորս հայ ընտանիքների անցած երկար և բարդ ճանապարհը, որը սկսվում է 19-րդ դարի վերջից և ձգվում մինչև 20-րդ դարի կեսերը։
Բացման խոսքով հանդես եկավ Հայաստանի պատմության թանգարանի ժամանակավոր պաշտոնակատար Դավիթ Պողոսյանը՝ ընդգծելով, որ ցուցադրությունը հնարավորություն կտա այցելուներին ծանոթանալու այս բացառիկ իրերին, որոնք հանդիսանում են մեր ժողովրդի պայքարի, արժեքների և հիշողության իրական կրողներ, պատմում են բազմաթիվ տեղափոխությունների, անդառնալի կորուստների, ինչպես նաև նոր սկզբի և ստեղծագործ կյանքի մասին։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Արմինե Տեր-Ղևոնդյանը, ով իր խոսքում ընդգծեց ցուցադրության առանձնահատուկ նշանակությունն ու կարևորությունը։ Նա ընդգծեց նաև, որ ցուցադրության ավարտին ներկայացվող նմուշներից մեկը՝ Տեր-Ղևոնդյան-Չորբաջյան և Խաչատուրյան-Դևեջյան չորս մեծ ընտանիքների ժառանգության սփռոցիկը (հելունագործ ժանյակ), կնվիրաբերվի թանգարանին։

On December 23, the official opening ceremony of the temporary exhibition “Woven Memories: A Family Legacy” took place at the History Museum of Armenia. The exhibition was organized in collaboration with the History Museum of Armenia and Armine Ter-Ghevondyan, heir of the four great families of Ter-Ghevondyan-Chorbajyan and Khachaturyan-Devejyan. The exhibition presented a remarkable selection of samples collected by Armine Ter-Ghevondyan, including family photographs, historical testimonies, letters, handmade accessories and other valuable items. The samples depict the long and difficult path of four Armenian families from different regions of Western Armenia, which begins at the end of the 19th century and extends to the mid-20th century.
The opening speech was delivered by the Interim Director of the History Museum of Armenia, Davit Poghosyan, emphasizing that the exhibition will provide visitors with an opportunity to get acquainted with these exceptional items, which are the true bearers of the struggle, values, and memory of our people, telling of numerous relocations, irreversible losses, as well as new beginnings and creative life.
Armine Ter-Ghevondyan delivered a welcoming speech, emphasizing the special significance and importance of the exhibition in her speech. She also emphasized that one of the exhibits presented at the end of the exhibition, a tablecloth (crochet lace) from the heritage of the four great families of Ter-Ghevondyan-Chorbajyan and Khachaturyan-Devejyan, will be donated to the Museum.