Հայաստանով մեկ սփռված հնավայրերից պեղված գտածոներն ի ցույց են դնում այն ժամանակաշրջանի պատկերը, երբ նախադրյալներ էին ստեղծվում առաջին պետական կազմավորումների առաջացման համար (Հայասա-Ազի, Նաիրյան երկրների միություն, Էթիունի և այլն), երբ պատմական Հայաստանի տարածքում սկիզբ էր առնում մարդաբանական, էթնիկական, մշակութային և լեզվական համախմբումը, որի արդյունքը և կրողը դարձավ հայ ժողովուրդը: Համախմբում, որն իր ավարտին հասավ Ք.ա. IX դարի առաջին կեսին, երբ ամբողջ լեռնաշխարհը միավորվեց Հին Արևելքի հզոր պետություններից մեկի` Վանի կամ Արարատյան թագավորության կազմի մեջ:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են.
- Հայաստանի տարածքում շարունակվող հնագիտական պեղումներից հայտնա- բերված շուրջ 1000 գտածոների բացառիկ ընտրանի
- բրոնզեդարի միջին` Ք.ա. XXIII – XV դդ. և ուշ` Ք.ա. XV – XI դդ. Շրջափուլերի երկրագործական մշակույթի, մետաղամշակության, խեցեգործության, արհեստագործության նմուշներ` բարձրարվեստ բրոնզե արձանիկներ ու արձանախմբեր, զենքերի և սպառազինության բազմապիսի տեսակներ, փոխադրամիջոցների պատմության հնագույն ապացույցներ` փայտյա կառքեր
- կավանոթներ, թրծակավե և բրոնզե քանդակներ, զարդեր, սպասք, բազմաֆիգուր սյուժետային տեսարաններով դրվագված գավաթներ ու գոտիներ, որոնք խոսուն վկայություններ են պարունակում նախնիների պաշտամունքի, տիեզերական պատկերացումների, արևի, ջրի և պտղաբերության գաղափարը խորհրդանշող հավատալիքների մասին:

Предметы, найденные в повсеместно разбросанных древних поселениях Армении, показывают историческую панораму того времени, когдасоздавались предпосылки для формирования первых государственных образований (Хайаса-Ази, Союз стран Наири, Этиуни и др.), и когда на территории Армении, возникали этнические, культурные, языковые сообщества, наследником которых явился армянский народ. Эта общностьдостигла окончательного становления в первой пол. IX в. до н. э., когда всенагорье об’единилось в одно из мощнейших государств Древнего Востока – Ванское или Урартское царство.
- уникальное собрание – около 1 000 предметов, обнаруженных постоянными научными раскопками древних поселений на территории Армении
- предметы земледельческой культуры периода средней (XXIII – XV вв. До н. э.) и поздней бронзы (XV – XI вв. до н. э.): металлические, керамические, ремесленные изделия, высокохудожественные бронзовые статуэтки и статуарные группы, различные виды оружия и доспехов, древнейшие в истории средства передвижения в виде деревянных повозок
- глиняные сосуды, статуэтки из бронзы и обожженной глины, украшения, всевозможная утварь, кубки и пояса с многофигурными, сюжетными, рельефными сценами, которые содержат символические изображения солнца, воды, сил плодородия, сведения о культах, верованиях, представлениях предков об устройстве мироздания и космоса.